NFT

Mutant Ape Yacht Club چیست ؟

Mutant Ape Yacht Club چیست؟

مجموعه NFT میمون‌های کسل Mutant Ape Yacht Club ورد ایپ یات کلاب یک کلکسیون NFT عکس میمون‌هایی با ظاهر خسته است که روی بلاک چین اتریوم به‌وسیله‌ی یوگا لبز مینت شده‌اند.‌ (NFT) کلکسیون بورد ایپ یات کلاب (Bored Ape Yacht Club) شامل تصویری از چهره‌ی خسته و بی‌تفاوت جمعی از میمون (شامپانزه) هستند که حمایت دنبال کنندگان زیادی را به خود جلب کرده است و بسیاری از سلبریتی ها نیز طرفدار آن‌ها هستند.

در طول سال 2021، قیمت ان اف تی ‌های آواتاری (تصویر پروفایل) رشدی بسیار زیادی داشت. حتی در برخی اوقات قیمت یک قطعه از آن‌ها میلیون دلاری بود… حجم معاملات این ان اف تی ها که به‌عنوان آواتار شبکه‌های اجتماعی مورداستفاده هستند، به‌طورکلی به میلیاردها دلار است.

ان اف تی‌های صلی شبکه اتریوم کریپتوپانکس (CryptoPunks) که در سال 2017 خلق شدند؛ که غیر از طرفداران کریپتو، کسی درباره‌ی آیتم‌های کلکسیونی دیجیتال چیزی نمی‌دانست. بین محصولات جدیدتر الهام گرفته‌شده از کریپتوپانکس، مهم‌ترین پروژه‌ بورد ایپ یات کلاب است.

بورد ایپ یات کلاب چیست

بورد ایپ یات کلاب مجموعه‌ای است که شامل 10,000 تصویر پرسنلی و پروفایل مینت شده به‌عنوان ان اف تی روی بلاک چین اتریوم است. ان اف تی مخفف عبارت توکن غیرقابل تعویض است و به‌عنوان سند مالکیت یک آیتم دیجیتال عمل می‌کند و به خریداران این اجازه را می‌دهد که اثبات کند آن‌ها مالک تنها نسخه‌ی موجود از آن تصویر هستند.

خریداران مالکیت تصویری از یک میمون خسته و بی‌تفاوت را با ویژگی‌ها و مشخصه‌های تولیدشده به شکل تصادفی خریداری می‌کنند. هیچ تصویری از این مجموعه به شکل کامل شبیه عکس دیگر نیست و همیشه تفاوت‌هایی وجود دارد.

طبق آماری که وب‌سایت CryptoSlam ارائه داده است، حجم معاملات ان اف تی‌های بورد ایپ بیش از 750 میلیون دلار است. روزانه تعداد زیادی از افراد مشهور مانند ورزشکاران، موسیقی‌دان‌ها و بازیگران و سرمایه‌داران یک بورد ایپ را به‌عنوان ان اف تی را پروفایل توییتر خود انتخاب می‌کنند. خرید یک NFT از مجموعه‌ی بورد ایپ یات کلاب، شمارا به یک باشگاه متصل می‌کند که عضویت دران مزایایی نیز دارد.

مجموعه‌ی NFT های بورد ایپ یات کلاب تنها کلکسیون آواتاری کریپتو نیست، ولی یکی از معروف‌ترین و گران‌قیمت‌ترین‌ها است. به‌تازگی مجموعه‌های بسیار شامل تصویر پروفایل (PFP) ساخته و طراحی‌شده‌اند که به‌طور مثال می‌توان به ورلد آف وومن (World of Women) و کول کتس (Cool Cats) اشاره کرد؛ اما این میمون‌های بی‌حوصله طرفداران زیادی پیداکرده‌ است و قیمت بر خی از آن‌ها بسیار نجومی است.

قیمت Mutant Ape Yacht Club ،معرفی Mutant Ape Yacht Club
قیمت Mutant Ape Yacht Club ،معرفی Mutant Ape Yacht Club

میمون‌های جهش‌یافته (Mutant Ape)

(Mutant Ape Yacht Club) دسته‌ای از ان اف تی های بورد ایپ هستند که تفاوت اصلی آن‌ها، ظاهری جهش‌یافته (میوتنت) است. هنگام اجرای این بخش از کلکسیون بورد ایپ یات کلاب، یک شیشه سرُم جهش ژنتیکی به شکل ایردراپ به دارندگان NFT های بورد ایپ داده شد. این شیشه سرم می‌توانست سه نوع M2،M3 و M1 را داشته باشد.

شیشه‌های سرم به‌صورت اتفاقی برای صاحبان NFT ارسال می‌شوند، ولی مالک ان اف تی سرم جهش ژنتیکی M1 یا M2 را به میمون خود می‌داد، سبب ساخته‌شدن گونه‌ای جهش‌یافته از میمون می‌شد که در بعضی ویژگی‌ها با آن میمون مشترک بود. در صورت دادن شیشه سرم M3 به میمون امکان ساخت گونه‌ای کاملاً جدید هم وجود داشت، به‌طوری‌که حتی از میمون قبلی نادرتر باشد.

طبق عقیده یوگا لبز، شرکت سازنده و پشتیبان بورد ایپ یات کلاب، میمون‌های جهش‌یافته آخرین سطح عضویت در این باشگاه محسوب می‌شوند. بعدازاین، یوگا لبز تمرکز خود را جهت اضافه کردن قابلیت‌ها و مزایای بیشتر برای اعضای بورد ایپ یات کلاب قرار داده است.

سگ‌های بورد ایپ (Kennel Club)

یک مجموعه دیگر از ان اف تی های مربوط به کلکسیون بورد ایپ (Bored Ape Kennel Club) تصویر تعدادی سگ است که آن‌ها نیز توسط یوگا لبز ایجادشده و فقط به شکل انحصاری در اختیار دارندگان NFT های بورد ایپ قرار دارد. افرادی که یک NFT بورد ایپ در کیف پول خود دارند، موفق شدند ان اف تی Club Dog مخصوصشان را با مشخصه‌های ویژه ایجاد کنند.

بازی میوتنت آرکید (Mutant Arcade)

یوگا لبز تلاش کرده است تا بورد ایپ یات کلاب را به چیزی بیشتر ازیک عکس و مجموعه‌ای از میمون خسته تبدیل کند. در جهت رسیدن به همین هدف یک بازی جالب هم در دل پروژه طراحی کرده است.

مهم‌ترین ویژگی NFT بورد ایپ

اصلی‌ترین ویژگی باشگاه Bored Apes مالکیت یک قطعه ان اف تی از مجموعه‌ی بورد ایپ یات کلاب است که دسترسی به کلکسیون‌های دیگری را ممکن می‌سازد. اکثر اوقات NFT های این کلکسیون‌ به قیمت‌های قابل‌توجهی به فروش می‌رسند.

یوگا لبز، خالق بورد ایپ‌ها، ابتدای کار این ان اف تی های بورد ایپ کنل کلاب داگ (Bored Apes Kennel Club Dog) را به‌صورت رایگان به صاحبان بورد ایپ‌ها ارائه کرد و بعد ان اف تی های «میوتنت سرم» (سرم جهش یافته) را به شکل رایگان منتشر کرد؛ بعد این میوتنت سرم یک ان اف تی میوتنت ایپ یات کلاب (میمون جهش‌یافته یات کلاب) تولید می‌کرد. این ان اف تی ها شبیه یک‌بار پول دادن برای اشتراک متداوم دران اف تی های بورد ایپس و مزایای آن‌ها است.

قیمت Mutant Ape Yacht Club ،معرفی Mutant Ape Yacht Club
قیمت Mutant Ape Yacht Club ،معرفی Mutant Ape Yacht Club

ویژگی‌های هر NFT

هرکدام از میمون‌های خسته یک ان اف تی بر بستر شبکه اتریوم ساخته‌شده دارای استاندارد ERC721 هستند. هر ان اف تی دارای 7 مشخصه است که در زمان ساخت تعیین می‌شود که عبارت‌اند از:

  • پس‌زمینه
  • لباس
  • گوشواره
  • چشم‌ها
  • موی بدن
  • کلاه
  • دهان

هر مشخصه ممکن است حالت‌های مختلفی داشته باشد. قیمت هر بورد ایپ به‌طورکلی بر اساس همین ویژگی‌ها مشخص می‌شود.

 روش خرید ان اف تی بورد ایپ ها ، قیمت Mutant Ape Yacht Club

ان اف تی مای بورد ایپ یات کلاب فقط از طریق بازارهای ثانویه و در بازارچه NFT اوپن سی (OpenSea) در دسترس هستند. در اوپن سی، برای خرید یک NFT از کلکسیون‌ بورد ایب یات کلاب (BAYC)، میوتنت ایپ یات کلاب (MAYC) و بورد ایپ کنل کلاب (BAKC)، فقط کافی است به صفحه‌ی هر پروژه مراجعه کنید تا همه‌ی ان اف تی‌ های مجموعه را مشاهده کنید.

قیمت فروش بعضی از این قطعات ممکن است ثابت باشد، درصورتی‌که برخی دیگر برای فروخته شدن به حراج گذاشته می‌شوند.  برای خریدان اف تی از اوپن سی، به یک کیف پول اتریومی مثل متامسک و اتریوم کافی برای پرداخت هزینه NFT و گس فی تراکنش نیاز دارید.

گران‌ترین NFT های بورد ایپ

عکس برخی از میمون‌های خسته دارای قیمت‌‌های میلیون دلاری هستند و معامله می‌شوند. در حال حاضر گران‌ترین آن‌ها نزدیک به 3.4 میلیون دلار قیمت دارد. مشخص نیست آیا روزی این قیمت ثابت می‌ماند یا نه.

آینده کلکسیون NFT بورد ایپ

بورد ایپ یات کلاب مشهورترین کلکسیون ان اف تی تصویر پروفایل است و برای قرار گرفتن در جایگاه اول رقابت نزدیکی با کریپتوپانکس دارد. در دسامبر 2021 (آذرماه سال 1400)، حداقل قیمت بورد ایپ‌ها از حداقل قیمت کریپتوپانک‌ها بالاتر رفت که به‌عنوان سیگنالی برای تغییر سنتیمنت بازار نسب به پروژه‌های NFT رقیب مطرح شد.

قیمت Mutant Ape Yacht Club ،معرفی Mutant Ape Yacht Club
قیمت Mutant Ape Yacht Club ،معرفی Mutant Ape Yacht Club

یوگا لبز علاوه بر اینکه به‌صورت رایگان به مالکان NFT های بورد ایپ‌، یک شیشه‌ی حاوی سرم جهش ژنتیکی برای مینت کردن ان اف تی میمون جهش‌یافته (میوتنت ایپ) پاداش داد، ده هزار میوتنت ایپ جدید نیز منتشر کرد که هرکسی می‌تواند باقیمت 3 اتریوم خریداری کند. کل این مجموعه‌ی جدید میمون‌های جهش‌یافته در اوت 2021 (مرداد 1400) ظرف یک ساعت و به مجموع قیمت 96 میلیون دلار به فروش رفت.

قیمت Mutant Ape Yacht Club ، معرفی Mutant Ape Yacht Club

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا