آموزش صرافی کوکوین
اخبار رمز ارز

ویتالیک بوترین چشم انداز اتریوم 2 را توضیح می دهد

ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم، چشم انداز خود را برای “نقشه راه قابل قبول” برای اتریوم2 بیان کرده است، که آینده ای را ارائه می دهد که در آن بزرگترین پلت فرم قراردادهای هوشمند می تواند مقیاس پذیری خود را افزایش دهد و در عین حال استانداردهای بالایی را برای عدم اعتماد و مقاومت در برابر سانسور رعایت کند.

بلاک چین اتریوم با فرکانس بلوک بسیار بالا، اندازه بلوک بزرگ و هزاران تراکنش در ثانیه تعریف می‌شود. بوترین در یک پست روز دوشنبه با عنوان «پایان بازی» ایده فکری را ارائه کرد که نشان می‌دهد چگونه این بلاک‌چین بزرگ ​​هنوز می‌تواند به اندازه کافی غیرقابل اعتماد و مقاوم در برابر سانسور باشد. راه حل آشکار برای این سطح از مقیاس پذیری، تمرکز تولید بلوک است. راه حل های بوترین، همانطور که در پست وبلاگ ارائه شده است، به موضوع تمرکز نمی پردازند، اما همچنان یک نقشه راه برای پیاده سازی ارائه می دهند.

با توجه به راه‌حل‌ها، بوترین «لایه دوم از سهامداری، با نیاز منابع کم» را برای انجام اعتبارسنجی بلوک‌های توزیع شده پیشنهاد کرد.

بوترین بیان کرد :  ” ZK-SNARKS را معرفی کنید تا به کاربران اجازه دهید مستقیماً (و ارزان) اعتبار بلوک را مستقیماً بررسی کنند. نمونه‌سازی دسترسی به داده‌ها را معرفی کنید تا به کاربران اجازه دهید در دسترس بودن بلوک را بررسی کنند و کانال‌های تراکنش ثانویه را برای جلوگیری از سانسور اضافه کنید.”

بوترین توضیح داد: با این به‌روزرسانی‌ها، “ما زنجیره‌ای دریافت می‌کنیم که در آن تولید بلوک هنوز متمرکز است، اما اعتبارسنجی بلوک غیرقابل اعتماد و بسیار غیرمتمرکز است، و جادوی خاص ضد سانسور مانع از سانسور تولیدکنندگان بلوک می‌شود.”

همچنین بخوانید:   125 میلیون SHIB در پنج روز گذشته سوزانده شده

بوترین گفت که تولید بلاک حتی با اجرای به اصطلاح “rollup” متمرکز باقی می ماند، که راه حل های لایه دو هستند که تراکنش های خارج از زنجیره اصلی اتریوم را اجرا می کنند.

هیچ مجموعه‌ای به تنهایی موفق نمی‌شود که تقریباً اکثر فعالیت‌های اتریوم را حفظ کند. در عوض، همه آنها با چند صد تراکنش در ثانیه بالا می روند. در حالی که ممکن است به نظر برسد که ادغام ها می توانند به تولید بلوک های توزیع شده کمک کنند، تمرکززدایی ممکن است به دلیل امکان حداکثر درآمد قابل استخراج بین دامنه ای یا MEV دوام نیاورد. MEV به حداکثر مقدار پاداشی که می توان از تولید بلوک بیش از استاندارد بلوک و هزینه گس به دست آورد اشاره دارد.

یکی از بنیانگذاران اتریوم به این نتیجه رسید که بدون توجه به مسیر مقیاس پذیری که شبکه طی می کند، احتمال زیادی وجود دارد که تولید بلاک متمرکز شود. او گفت که مزیت نقشه راه rollup اتریوم این است که برای همه  راه ها در آینده باز است.

هیجان پیرامون اتریوم از نوامبر 2020 زمانی که پروتکل برای اولین بار انتقال طولانی خود به اثبات سهام را آغاز کرد، افزایش یافته است. هارد فورک مورد انتظار لندن، که اتریوم  را در مسیر تبدیل شدن به یک دارایی کاهش دهنده تورم قرار می دهد، در آگوست سال جاری اجرا شد. هارد فورک EIP-1559 را معرفی کرد که هدف آن اصلاح بازار کارمزد شبکه است. از زمان اجرایی شدن EIP-1559 تاکنون بیش از 1 میلیون اتر سوزانده شده است.

 

راستی! برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام  عضو شوید.

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
 VIPکانال