اخبار رمز ارز

هزینه های بسیار بالا شبکه اتریوم با رکورد قیمتی ENS

قیمت گس لایه 1 اتریوم را در حال حاضر فقط می توان جنون آمیز توصیف کرد. بر اساس Bitinfocharts، میانگین کارمزد تراکنش در اتریوم در تاریخ 9 نوامبر به 63 دلار افزایش یافت که دومین بار است که در تاریخ این شبکه به بالاترین سطح خود می رسد.

اوج قیمت گس در 12 می بود که میانگین آن به 70 دلار رسید. میانگین هزینه فعلی یک تراکنش در زمان نگارش این مقاله حدود 57 دلار است.

هزینه های گس بسته به نوع معامله بسیار متفاوت است. یک انتقال ساده ERC-20 بسیار کمتر از یک تعامل پیچیده قرارداد هوشمند ، هزینه خواهد داشت. طبق گفته Etherscan، ارسال ساده توکن های مبتنی بر اتریوم حدود 45 دلار هزینه دارد.

انجام یک swap توکن در لایه 1 Uniswap یا افزودن یا حذف نقدینگی از پروتکل DeFi می تواند 130 دلار هزینه گس داشته باشد. یک منتقد ارزهای دیجیتال در توییتر به نام اکانت آقای نهنگ نمونه ای از جنون هزینه گس را در صفحه خود منتشر کرد:

“هزینه انتقال 20 دلار در بلاک چین اتریوم، بیش از 500 دلار است.”

محرک این جنون گس احتمالا ایردراپ Ethereum Name Service (ENS) است که در 9 نوامبر و همزمان با افزایش گس راه اندازی شد.

برای توکن های ENS، باید از گس استفاده شود، و از آنجایی که دارندگان دامنه آنها را به صورت رایگان در اختیار دارند، از خرج کردن آن بدشان نمی آید. تا 4 مه 2022 می‌توان توکن‌ها را درخواست کرد، اما واجدین شرایط با افزایش قیمت‌ها، آنها هرچه سریعتر می‌خواهند.

تا زمانی که بایننس ENS را در 10 نوامبر فهرست کند، تنها راه فروش آن ها در Uniswap بود و صدها دلار برای کاربران هزینه داشت تا این کار را انجام دهند.

ENS طبق گفته‌های CryptoFees،  در 10 نوامبر  720 میلیون دلار و روز قبل از راه‌اندازی 834 میلیون دلار هزینه شبکه ایجاد کرد.

ثبت نام دامنه اتریوم حدود 5 دلار در سال هزینه دارد، اما هزینه گس در حال حاضر می تواند بیش از 250 دلار هم باشد.

ENS در جلسه معاملاتی صبح چهارشنبه Asian به بالاترین سطح تاریخ 83.40 دلار رسید و در حال حاضر 37 درصد در روز افزایش یافته است.

تنها نتیجه کارمزدهای بالای شبکه برای دارندگان اتر این است که تعداد بیشتری از دارایی از طریق EIP-1559 سوزانده می شود.

بر اساس Ultrasound.Money،  از زمان به روز رسانی در اوایل آگوست 841,000 اتر سوخته است. با قیمت های فعلی، این مبلغ معادل حدود 3.9 میلیارد دلار است.

ENS  پانصد اتریوم یا حدود 2.3 میلیون دلار در 24 ساعت گذشته سوزانده است که این مقداربیشتر از MetaMask است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا