اخبار رمز ارز

در این روز ولنتاین مراقب کلاهبرداری های عاشقانه باشید

با نزدیک شدن به روز ولنتاین و عشق در هوا، کلاهبرداران در حال افزایش هستند و کسانی را که به دنبال روابط عاشقانه هستند هدف قرار می دهند.

در دنیای معاشقه دیجیتال، عشق می تواند با یک کلیک فاصله داشته باشد، همان طور که فریب می تواند. در آگوست 2023، کریپتوفارسداستانی درباره مردی از مینه‌سوتا منتشر کرد که پس از جذب یک ارتباط به ظاهر خیرخواهانه در لینکدین، فریب ثروت خود را خورد.

این مرد قربانی یک کلاهبرداری عاشقانه پیچیده شد که وعده ثروت سریع و محبت ساختگی را می داد. این طرح باعث شد که او میلیون‌ها دلار را از پس‌اندازش به حساب‌های مخفی برای سرمایه‌گذاری‌های پرسود ارز دیجیتال منتقل کند.

این کلاهبرداری زمانی آشکار شد که شریک عاشقانه فرضی مرد برای رهایی از درآمد بادآورده از سرمایه‌گذاری ادعایی، مبلغ 2.8 میلیون دلار درخواست کرد. همسر مقتول پس از آن که شوهرش برای بالا بردن هزینه‌ای که از سوی فروشنده آنلاین وی درخواست می‌کرد، اقدام به انحلال تمام دارایی‌های دیگر آنها کرد، زنگ خطر را به صدا درآورد.

این پرونده صرفاً یکی از هزاران موردی است که توسط کمیسیون تجارت فدرال (FTC) مستند شده است، جایی که قربانیان با وعده‌های عشق و پرداخت‌های سنگین کریپتو جذب شده‌اند. و با نزدیک شدن به روز ولنتاین و مستعد شدن بیشتر قلب ها به ژست های عاشقانه، فقط جا دارد که جنبه تاریک عشق دیجیتال را به خوانندگان یادآوری کنیم.

دوستیابی دیجیتال و رمزنگاری کلاهبرداری

گسترش برنامه های دوستیابی آنلاین مانند Tinder، Bumble، Hinge، و Match.com و همچنین پلتفرم های اجتماعی مانند فیس بوک و X به این معنی است که اکنون، بیش از هر زمان دیگری، شکوفایی عاشقانه در فضای دیجیتال آسان است.

طبق پلتفرم حفظ حریم خصوصی Cloudwards، تا سال 2021، نزدیک به 324 میلیون کاربر از پلتفرم های دوستیابی آنلاین وجود داشت که حداقل سه چهارم این تعداد مشتاق تعهد هستند.

دوستیابی آنلاین به تعداد | منبع: Cloudwards

با این حال، این آسیب‌پذیری باعث ایجاد گالری سرکش از کلاهبرداران شده است که به دنبال سوء استفاده از آن هستند. تلفات سرسام آور است: تنها در سال 2022، تقریباً 70000 روح عاشق اعتراف کردند که قربانی کلاهبرداری های عاشقانه شده اند و FTC خسارت 1.3 میلیارد دلاری را ثبت کرده است که نشان دهنده افزایش نگران کننده سال به سال است.

FTC نشان داد که شهروندان سالخورده در برابر کلاهبرداری های عاشقانه آسیب پذیرتر هستند و میانگین ضررهای گزارش شده به 9000 دلار می رسد که بسیار بیشتر از میانگین عمومی است.

این فریبکاران متحد جدیدی در ارزهای دیجیتال پیدا کرده‌اند – جذابیت پول دیجیتال در تمرکززدایی و ناشناس بودن آن است که آن را به ارز انتخابی کلاهبرداران تبدیل می‌کند.

از تعداد افرادی که گزارش کردند قربانی کلاهبرداری های عاشقانه شده اند، بیش از 53000 نفر ادعا کردند که آنها نیز به نوعی طرح سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال فریب خورده اند، که به ناچار معلوم شد جعلی بوده است. این فریبکاری‌های رمزنگاری منجر به از دست دادن بیش از 1.4 میلیارد دلار توسط قربانیان شد تا اینکه قلب‌هایشان شکسته شود.

ارقام ارائه شده توسط FTC تنها کسری از تعداد قربانیان کلاهبرداری عاشقانه و مقدار از دست رفته را نشان می دهد زیرا فقط تعداد کمی از افراد شجاع معمولاً مایل به گزارش چنین کلاهبرداری هایی هستند.

دروغ های مورد علاقه کلاهبرداران عاشقانه رمزنگاری

کلاهبرداران عاشقانه چگونه کار می کنند؟ آنها آرزوهای شما را طعمه می کنند. رومئو و ژولیت سریعتر از برخی از دوستداران دیجیتالی امروزی عجله نکردند که به دلیل تشدید هیجانی سریع، پرچم های قرمز را نادیده بگیرند.

طبق FTC، کلاهبرداران به اطلاعاتی که در رسانه‌های اجتماعی یا پلتفرم‌های دوستیابی آنلاین به اشتراک می‌گذارید توجه زیادی می‌کنند. آن‌ها مطمئن می‌شوند که هیچ ضرب و شتمی را از دست نمی‌دهند تا همتای کامل شما باشند، چیزهای مشابه شما را دوست داشته باشند، تجربه‌های مشابه شما را داشته باشند، و در مرحله مشابهی از زندگی قرار بگیرند.

بر اساس گزارش آژانس تجاری، حدود 40 درصد از افرادی که گفته اند در سال 2022 به دلیل یک کلاهبرداری عاشقانه پول خود را از دست داده اند، گفتند که این تماس از طریق رسانه های اجتماعی شروع شده است، در حالی که 19 درصد دیگر گفتند که از یک وب سایت یا برنامه شروع شده است.

با این حال، یکی از کارهایی که کلاهبرداران انجام نمی‌دهند، که باید بزرگ‌ترین علامت قرمز برای هر کسی باشد که با کلاهبرداران بالقوه عاشقانه درگیر است، این است که هر زمان که عاشقان امیدوار می‌خواهند این علایق عشقی بالقوه را در زندگی واقعی برآورده کنند، تمایل دارند تعداد زیادی را مطرح کنند. بهانه هایی که چرا نمی توانند.

این بهانه ها اغلب درست در هویت های جعلی آنلاین ساخته می شدند. آنها می توانند ادعا کنند که روی سکوهای نفتی دریایی یا پایگاه های نظامی دوردست کار می کنند.

وقتی عشق با کریپتو ملاقات می کند: در روز ولنتاین امسال مراقب کلاهبرداری های عاشقانه باشید - 2
دروغ های مورد علاقه کلاهبرداران عاشقانه | منبع: FTC

به محض جلب اعتماد و اطمینان قربانی، کلاهبرداران اغلب داستان های مفصلی از پریشانی ایجاد می کنند – خواه بیماری، مشکلات قانونی یا سایر موارد اضطراری – به عنوان یک ترفند برای گرفتن پول از آنها.

با این حال، سازمان‌های مجری قانون متوجه افزایش قابل توجهی در تاکتیک‌هایی شده‌اند که شامل پیشنهادات راهنمایی‌های درونی فرضی در مورد سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال است. در واقع، پولی که برای این “سرمایه گذاری ها” تحویل داده می شود، در نهایت توسط کلاهبرداران به جیب زده می شود.

اساساً، مجرم قربانی را به صورت آنلاین اغوا می کند و سپس آنها را وادار می کند تا سرمایه گذاری های جعلی در ارزهای دیجیتال انجام دهند.

متأسفانه، علاوه بر فریب مالی، افزایش هشداردهنده‌ای در تهدیدها برای توزیع عکس‌های خصوصی و صمیمی، مگر اینکه پول پرداخت شود، وجود دارد – رویه‌ای که به عنوان سوءاستفاده جنسی شناخته می‌شود، که افزایش قابل‌توجهی در بین افراد جوان، عمدتاً از طریق اینستاگرام و اسنپ چت، داشته است. در اینجا نیز، وسیله پرداخت مورد علاقه این مجرمان، رمزنگاری است.

در سال 2022، پرداخت های رمزنگاری شده به اخاذی های عاشقانه 19 درصد موارد گزارش شده و 34 درصد از کل ضررهای گزارش شده را تشکیل می داد. در هر دو مورد، روش‌های پرداخت دیگری از جمله انتقال سیمی، کارت‌های هدیه و برنامه‌های پرداخت مانند Venmo و CashApp را رهبری کرد.

وقتی عشق با کریپتو ملاقات می کند: در روز ولنتاین امسال مراقب کلاهبرداری های عاشقانه باشید - 3
بهترین روش های پرداخت برای کلاهبرداران عاشقانه | منبع: FTC

کلاهبرداری های عاشقانه کریپتو چگونه کار می کنند

کلاهبرداری معمولی به طور روشمند آشکار می شود، به طوری که مجرمان قبل از برقراری تماس از طریق پیامک، برنامه های دوستیابی، پلت فرم های رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک و لینکدین، یا پیام های مستقیم وب سایت، وب را برای قربانیان احتمالی جستجو می کنند.

با ظاهر شدن به عنوان افراد جوان و جذاب با پروفایل های ساختگی، شروع به بافتن داستانی عاشقانه می کنند. آنها زمان قابل توجهی را صرف می کنند، احتمالاً ساعت ها در هر روز، پیام های شیرینی را ارسال می کنند که مملو از شرایط دوست داشتنی است، و ایجاد رابطه ای که می تواند برای هفته ها یا ماه ها ادامه یابد.

همانطور که به ظاهر پیوند رشد می کند، کلاهبرداران اهداف خود را به سرمایه گذاری فرضی در ارزهای دیجیتال تشویق می کنند و از تصاویر تجملات و ثروت برای وسوسه آنها استفاده می کنند. آنها ممکن است پیشنهاد کنند که یکی از اقوام نزدیک آنها که دارای دانش سرمایه گذاری است می تواند کمک کند، در حالی که خودشان طوری رفتار می کنند که انگار اطلاعات کمی در مورد کریپتو دارند.

برای جمع‌آوری وجوه، ممکن است قربانی را به یک دستگاه خودپرداز رمزنگاری هدایت کنند یا یک پیوند فیشینگ برای آنها بفرستند که مستقیماً پول را به کیف پول رمزنگاری کلاهبردار منتقل می‌کند. اگر قربانیان به خرید ارز دیجیتال رضایت دهند، به سمت وب‌سایت‌های جعلی هدایت می‌شوند که بازدهی جعلی را نشان می‌دهند و توهم سرمایه‌گذاری سودآور را تداوم می‌بخشند.

با تقویت بیشتر فریب، قربانیان ممکن است در ابتدا موفق به استخراج مبالغ اندک شوند، اما به زودی فریب خورده و گمان می‌کنند که باید مالیات یا هزینه‌های خاصی را برای دسترسی به کل بازگشت‌های خود بپردازند، دقیقاً مانند آنچه از مرد مینه‌سوتا در ابتدای این مقاله درخواست شد.

استراتژی هایی برای دفاع در برابر کلاهبرداری های عاشقانه کریپتو

وقتی صحبت از قلب و کیف پول های رمزنگاری می شود، بهترین دفاع اغلب یک حمله خوب است. کلاهبرداران عاشقانه اغلب قربانیان خود را دستکاری می کنند و وانمود می کنند که به یک رابطه علاقه دارند تا از آنها کلاهبرداری کنند. شناسایی این بازیگران بد مستلزم مشاهده دقیق و اقدامات پیشگیرانه است.

اولاً، مراقب هر کسی باشید که بر تراکنش‌های رمزنگاری اصرار می‌کند، شماره کارت‌های هدیه را درخواست می‌کند یا شما را متقاعد می‌کند که پول ارسال کنید. چنین خواسته هایی پرچم های قرمز بزرگ هستند که نشان دهنده یک کلاهبرداری است.

مشورت با دوستان یا خانواده در مورد علایق عاشقانه جدید نیز می‌تواند دیدگاهی عینی ایجاد کند و نگرانی‌هایی را آشکار کند که ممکن است فرد از نظر عاطفی بیش از حد درگیر آن باشد که متوجه آن نشود.

ردپای دیجیتالی یک پرسونا را نیز می توان با انجام جستجوی عکس معکوس در تصاویر نمایه آنها بررسی کرد. اختلاف بین نتایج جستجو و جزئیاتی که آنها به اشتراک گذاشته اند اغلب می تواند نمای یک کلاهبرداری را آشکار کند.

این استراتژی‌ها فقط اقدامات محافظتی نیستند، بلکه اقدامات ضروری در روابط عاشقانه و مالی آنلاین هستند که به شما کمک می‌کنند با خیال راحت حرکت کنید و از قربانی شدن به استثمار جلوگیری کنید.

دنبال کردن عشق هرگز نباید کسی را نسبت به واقعیت تقلب کور کند. آگاهی و شک و تردید سالم می توانند با هیجان یافتن ارتباطات واقعی همزیستی کنند.

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا