اخبار رمز ارز

اتحادیه اروپا از معیار جهانی برای مقررات هوش مصنوعی رونمایی کرد


اتحادیه اروپا (EU) با معرفی قانون هوش مصنوعی – که بر حوزه های پرخطر استفاده از فناوری هوش مصنوعی تمرکز دارد، سابقه ای ایجاد کرده است.

قانونی که توسط تیری برتون، کمیسر اتحادیه اروپا به عنوان «تاریخی» مورد استقبال قرار گرفت، رویکردی مبتنی بر ریسک را برای نظارت بر هوش مصنوعی معرفی خواهد کرد.

این قانون رویکردی مبتنی بر ریسک را اتخاذ می‌کند و بر حوزه‌های پرخطر مانند استفاده دولت از هوش مصنوعی برای نظارت بیومتریک تمرکز دارد. همچنین یک شبکه نظارتی بر روی سیستم‌های مشابه ChatGPT پرتاب می‌کند و قبل از عرضه آن در بازار، شفافیت را می‌طلبد. این رای مهم به دنبال توافق سیاسی دسامبر 2023 صورت می گیرد و ماه ها متن دقیق تنظیم شده برای تصویب قانونی را نهایی می کند.

این توافق با رای گیری نمایندگان دائمی همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در 2 فوریه، پایان مذاکرات را نشان می دهد.

این گام مهم، زمینه را برای پیشرفت این قانون از طریق فرآیند قانونگذاری، شامل رای گیری توسط کمیته قانونگذار اصلی اتحادیه اروپا که برای 13 فوریه برنامه ریزی شده است، و به دنبال آن رای مورد انتظار در پارلمان اروپا در ماه مارس یا آوریل، آماده می کند.

رویکرد قانون هوش مصنوعی حول این اصل است که هرچه برنامه هوش مصنوعی خطرناکتر باشد، مسئولیت بیشتری بر دوش توسعه دهندگان گذاشته می شود. این اصل در زمینه های حیاتی مانند استخدام شغلی و پذیرش تحصیلی قابل توجه است.

مارگرت وستاگر، معاون اجرایی کمیسیون اروپا برای اروپای مناسب برای عصر دیجیتال، تاکید کرد که تمرکز بر موارد پرخطر است تا اطمینان حاصل شود که توسعه و استقرار فناوری‌های هوش مصنوعی با ارزش‌ها و استانداردهای اتحادیه اروپا همخوانی دارد.

در همین حال، اجرای قانون هوش مصنوعی در سال 2026 انتظار می رود، با مقررات خاصی که زودتر اجرا می شود تا یکپارچگی تدریجی چارچوب نظارتی جدید را تسهیل کند.

فراتر از ایجاد بنیاد نظارتی، کمیسیون اروپا فعالانه از اکوسیستم هوش مصنوعی اتحادیه اروپا حمایت می کند. این تلاش شامل ایجاد یک دفتر هوش مصنوعی است که مسئول نظارت بر انطباق با قانون است، به ویژه با تمرکز بر مدل‌های بنیادی با تأثیر بالا که خطرات سیستمی را به همراه دارد.

قانون هوش مصنوعی اتحادیه اروپا در جهان خواهد بود اولین قانون جامع هوش مصنوعی، با هدف تنظیم استفاده از هوش مصنوعی در اتحادیه اروپا برای اطمینان از شرایط بهتر برای استقرار آن، محافظت از افراد و ارتقای اعتماد به سیستم‌های هوش مصنوعی.

این قانون مبتنی بر چهار سطح مختلف ریسک است که رویکردی روشن و قابل درک برای مقررات هوش مصنوعی ارائه می‌کند. این قانون از طریق مقامات نظارت بر بازار ذیصلاح ملی، با حمایت یک دفتر هوش مصنوعی اروپایی در کمیسیون اتحادیه اروپا اجرا خواهد شد.

مقررات سختگیرانه تر ارزهای دیجیتال

اتحادیه اروپا پیشنهاد کرده است که ارزهای دیجیتال را به عنوان ابزارهای مالی دسته بندی کرده و مقررات سخت گیرانه تری را برای شرکت های رمزنگاری غیر اتحادیه اروپا اعمال کند. این پیشنهاد جدید به مهار رقابت ناعادلانه و استاندارد کردن مقررات برای نهادهای رمزنگاری فعال در اتحادیه اروپا کمک می کند.

اقدامات پیشنهادی شامل محدودیت‌هایی برای شرکت‌های ارز دیجیتال غیر اتحادیه اروپا است که به مشتریان در این بلوک غذا می‌دهند، همسویی با قوانین مالی موجود اتحادیه اروپا که شرکت‌های خارجی را موظف می‌کند تا شعبه‌ها یا شرکت‌های تابعه خود را در اتحادیه اروپا ایجاد کنند.

در کنار هم، سازمان بازارهای اوراق بهادار و اروپا (ESMA) مجموعه دومی از دستورالعمل‌ها را برای تنظیم مقررات شرکت‌های رمزنگاری غیرمستقر در اتحادیه اروپا معرفی کرده است که بر نیاز اساسی به وضوح نظارتی و حمایت از سرمایه‌گذار تأکید می‌کند.

این اقدام اتحادیه اروپا بخشی از یک ابتکار گسترده تر برای ایجاد شفافیت نظارتی در فضای رمزنگاری، محافظت از سرمایه گذاران و تقویت رشد خدمات رمزنگاری در اتحادیه اروپا است.نوشته های مشابه

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا