NFTآموزش

ماجرای Bored Ape Yacht Club چیست؟

اگر برای شما هم پرسش پیش آمده که ماجرای این میمون ها (Bored Ape Yacht Club) چیست با ما همراه باشید تا به بررسی آن ها بپردازیم.

Bored Ape Yacht Club

پاریس هیلتون(Paris Hilton)، جیمی فالون(Jimmy Fallon)، استف کری(Steph Curry) و امینم(Eminem) چه مشترکاتی دارند؟ همه آنها اعضای Bored Ape Yacht Club هستند، به این معنی که همه آنها مجموعه ای از 10000 آواتار NFT با ویژگی ها و ویژگی های مختلف را خریداری کرده اند.
در بالا می توانید سه  Bored Ape Yacht Club NFT را ببینید. تصویر وسط با کلاه کاپیتان؟ این مال جیمی فالون است. او بیش از 200000 دلار برای آن پرداخت کرد.

اگر بیننده برنامه Fallon’s Tonight Show باشید، ممکن است بدانید که این NFT مال فالون است، زیرا او میمون خود را در اپیزودی که مهمانش پاریس هیلتون بود، به نمایش گذاشت.

چه چیزی باعث می شود BAYC (Bored Ape Yacht Club) چنین معامله بزرگی باشد؟

خوب، برای شروع،حداقل هزینه ورود، 93 اتر (حدود 224000 دلار) است. و  فقط 10000 نفر از آنها وجود دارد. همانطور که افراد مشهور بیشتری خرید می کنند، این عرضه ثابت بیشتر و بیشتر ارزشمند می شود.

اگر زمان زیادی را به صورت آنلاین سپری می کنید، به خصوص در توییتر، احتمالا قبلاً Bored Ape Yacht Club NFT را دیده اید. آنها هم به عنوان آواتار و هم به عنوان بلیط یک باشگاه اجتماعی آنلاین عمل می کنند.
صاحبان BAYC که در ماه آوریل با قیمت 0.08 اتر راه اندازی شد، یا به اندازه کافی در زمینه رمزنگاری اطلاعات کافی دارند تا زودتر به رونق NFT برسند یا به اندازه کافی ثروتمند هستند که اکنون که این مجموعه وزن فرهنگی به دست آورده است، خرید کنند.

علاوه بر خرید افراد مشهور، Bored Ape Yacht Club به طور فزاینده ای در حال تبدیل به یک نام تجاری می شود.
آدیداس برای اولین پروژه NFT خود با BAYC(Bored Ape Yacht Club) شریک شد، همچنین یک بازی موبایل BAYC که در ژانویه راه اندازی شد و یک میمون از این کلاب در سال گذشته روی جلد مجله رولینگ استون منتشر شد.

Bored Ape Yacht Club

Bored Ape Yacht Club

مانند هر چیز دیگری که با NFT ها انجام می شود، Bored Ape Yacht Club نیز بحث برانگیز است.
این میمون‌ها باعث ایجاد حس حسادت در بین افراد دارای هنر NFT شده است، و در میان سایر افراد باعث ایجاد سردرگمی و بدگمانی شده است.
مانند ارزهای دیجیتال، NFTها بسیار ناپایدار هستند. این امر باعث می شود مخالفان پیش بینی کنند که فروپاشی نهایی چیزی است که آنها آن را حباب می انگارند.

در اینجا با این مجموعه بیشتر آشنا می‌شویم:

به طور کلی، دو نوع هنر NFT وجود دارد. حالت اول، شما تصاویری دارید که به عنوان توکن‌های غیرقابل تعویض (non-fungible tokens) فروخته می‌شوند، درست مانند نقاشی‌ها در زندگی واقعی.
به Beeple NFT فکر کنید که در کریستیز به قیمت 69 میلیون دلار فروخته شد.

حالت دوم، مجموعه‌های NFT یا «پروژه‌ه ای» هستند،  مانند مجموعه Bored Ape Yacht Club. این مجموعه ها مانند کارت‌های پوکمون، یک الگو دارند و صدها یا هزاران نوع متنوع تولید می‌کنند که هر کدام از نظر کمیابی رتبه‌بندی می‌شوند.

در مورد BAYC، تعداد 10000 میمون وجود دارد که هر کدام دارای ویژگی های متفاوتی هستند برای مثال انواع خز، حالات صورت، لباس، لوازم جانبی و موارد دیگر.

این ویژگی ها در OpenSea، پلتفرم اصلی که در آن NFT ها معامله می شوند، نمایش داده می شوند. در هر صفحه ای از NFT، ویژگی های آن و همچنین درصد NFT ها در مجموعه ای که دارایی را به اشتراک می گذارند، فهرست می شود. معمولاً هر چیزی کمتر از 1٪ نادر در نظر گرفته می شود. به عنوان مثال، نگاهی به سه میمون در بالای این مقاله بیندازید. در سمت راست، یکی را با ویژگی خز کمیاب «طلای جامد» خواهید دید. از 10000 میمون، فقط 46 میمون این ویژگی را دارند که این 46 را بسیار ارزشمند می کند.

همچنین بخوانید:   خالق دوج کوین مدعی شد مدونا ان اف تی میمون کسلش را نخریده بلکه هدیه گرفته

همانطور که اشاره شد، “قیمت کف” برای این پروژه – مبلغی که برای یک میمون با ویژگی های مشترک می پردازید – 71 اتر است. میمون‌ها با ویژگی خز طلایی نادر هستند و بنابراین با قیمت بسیار بیشتری به فروش می‌رسند. شخصی یکی از آنها را به قیمت 333 اتر یا 1.36 میلیون دلار خریده است. یکی با خز طلایی و چشم لیزری، دو ویژگی زیر 1 درصد، دو ماه پیش به قیمت 3 میلیون دلار رفت.

BAYC دومین پروژه بزرگ NFT پس از CryptoPunks است.
CryptoPunks مجموعه ای از 10000 آواتار 8 بیتی است که در سال 2017 ایجاد شده است و ارزش خود را به خاطر مجموعه OG NFT بودن به دست آورده است.  برای نیمه دوم سال 2021، CryptoPunks کف قیمتی حدود 90 اتر داشت. این مقدار در چند هفته گذشته اندکی کاهش یافته است و طرفداران Bored Ape امیدوارند که قیمت کف BAYC از CryptoPunks که در فضای NFT به عنوان “تغییر” نامیده می شود، پیشی بگیرد.

چه چیزی Bored Ape Yacht Club را ارزشمند می کند؟

این یک سوال پیچیده است. پاسخ کوتاه این است که مانند هنر دنیای واقعی، بیشتر ارزش در چشم بیننده است.

بیایید از ابتدا شروع کنیم. Bored Ape Yacht Club در اواخر آوریل توسط تیمی متشکل از چهار توسعه دهنده با نام مستعار راه اندازی شد: Gargamel، Gordon Goner، Emperor Tomato Ketchup و No Sass.
12 ساعت طول کشید تا همه 10000 با قیمت 0.08 اتر یا حدود 190 دلار به فروش برسند. همانطور که در نمودار قیمت زیر می بینید (قیمت در محور Y بر حسب اتر است)، قیمت به طور پیوسته از آوریل تا ژوئیه قبل از صعود در ماه آگوست رشد کرد.

آنچه که BAYC یا هر مجموعه NFT دیگری را ارزشمند می کند بسیار ذهنی است. به طور کلی، این ترکیبی از سه چیز است: مشارکت تأثیرگذار یا افراد مشهور، قدرت جامعه و ابزارهای مفید برای اعضا.

اولی واضح است. وقتی افراد مشهور دارای NFT هستند، باعث می‌شود دیگران نیز بخواهند آن را داشته باشند.
نمونه اخیر جیمی فالون است. مجری برنامه امشب یک BAYC را در 8 نوامبر (به قیمت 145000 دلار) خریداری کرد و هفته ها بعد از آن به عنوان عکس پروفایل در توییتر استفاده کرد، جایی که 50 میلیون دنبال کننده دارد.
این امر باعث ایجاد موجی از هیاهو و فروش شده است که در حجم فروش و افزایش قیمت که در سمت راست نمودار بالا مشاهده می کنید منعکس شده است.

دوم، سودمندی. اکثر پروژه‌های NFT ادعا می‌کنند که نوعی ابزار مفید را ارائه می‌دهند، خواه دسترسی به بازی‌های بازی برای کسب درآمد باشد یا گزینه‌ای برای به اشتراک گذاشتن NFT در ازای یک ارز دیجیتال مرتبط. یکی دیگر از مجموعه‌های با ارزش، CyberKongs، به دلیل اجازه دادن به صاحبان دو کونگ برای تولید یک BabyKong NFT شهرت پیدا کرد.

Bored Ape Yacht Club چند کار را برای علاقه مند نگه داشتن مالکان انجام داده است. ابتدا، Bored Ape Kennel Club را ایجاد کرد و به صاحبان این فرصت را داد تا یک سگ NFT با ویژگی‌هایی که شبیه میمون‌های حوصله است، «به سرپرستی بگیرند». یکی دیگر از موارد رایگان در ماه اوت مطرح شد: میمون های دیجیتالی جهش یافته.

مالکان می توانند Bored Ape خود را با سرم مخلوط کنند تا یک NFT میمون جهش یافته ایجاد کنند. هر دو NFT های Kennel Club و Mutant Ape به قیمت زیادی فروخته می شوند. در هفته های اخیر، کلکسیون Mutant Ape Yacht Club منفجر شده است و قیمت کف آن از حدود 4 اتر در نوامبر به 15 اتر در حال حاضر افزایش یافته است.

همچنین بخوانید:   خالق دوج کوین مدعی شد مدونا ان اف تی میمون کسلش را نخریده بلکه هدیه گرفته

Bored Ape Yacht Club

آخرین و مهمترین عامل، جامعه ای است که حول یک مجموعه ساخته شده است. Bored Ape Yacht Club جلساتی را در نیویورک و کالیفرنیا سازماندهی کرده است و همچنین جلسات Bored Ape در هنگ کنگ و بریتانیا نیز برگزار شده است. اخیراً، یک جشن آخر هفته برای مالکان در نیویورک برگزار شد که شامل یک مهمانی با قایق بادبانی و کنسرتی بود که در آن کریس راک(Chris Rock)، عزیز انصاری(Aziz Ansari) و The Strokes حضور داشتند.

یک جنبه تجاری برای توسعه این جامعه وجود دارد. هنر از هر نوعی که باشد، فقط به اندازه ای ارزش دارد که مردم حاضر باشند برای آن هزینه کنند. در مجموعه NFT، قیمت کف اساساً برابر با چیزی است که اعضایی که کمترین سرمایه گذاری را دارند، مایل به فروش هستند. افرادی که بر این باورند که نشانه ای را در یک جامعه نگه می دارند، باعث می شود افراد کمتری میمون های خود را برای فروش فهرست کنند. فروش میمون فقط به معنای فروش NFT نیست، بلکه یک مجوز اجتماعی نیز محسوب می‌شود.

به علاوه، هنگامی که یک مجموعه به سطح معینی از ارزش برسد، به نمادی از وضعیت مالی و اجتماعی تبدیل می شود.
افراد در حوزه ارزهای دیجیتال و NFT از تصاویر نمایه برای توییتر، دیسکورد و سایر پلتفرم‌ها مانند مدیران ارشد رولکس استفاده می‌کنند. اگرچه شما می‌توانید یک فایل JPG یک میمون خسته را دانلود کنید، درست مانند یک رولکس 10 دلاری. اما، در هر دو مورد، مردم متوجه تفاوت خواهند شد!

Bored Ape Yacht Club به آهستگی در حال گسترش از NFT ها و تبدیل شدن به یک برند “خارج از زنجیره” است – یعنی برندی که خارج از بلاک چین وجود دارد.

Bored Apes در حال ادغام خود در مد هستند. آدیداس اولین پروژه NFT خود را با نام Into The Metaverse با همکاری چندین برند NFT راه اندازی کرد که رئیس Bored Ape Yacht Club در میان آنها بود. آدیداس همچنین یک Bored Ape Yacht Club NFT را خریداری کرد که اکنون صفحه توییتر خود را تزئین کرده است.

در ماه ژانویه، یک بازی موبایل با نام Apes vs. Mutants هم در اپ استور و هم در پلی استور گوگل عرضه شد.

با این حال، موضوع عجیب تر، کاری است که مردم با میمون های خود انجام می دهند. داشتن Bored Ape NFT به شما حقوق تجاری کاملی برای آن می دهد و دارندگان آن به روش های خلاقانه ای از آن بهره می برند. یکی از صاحبان Bored Ape یک حساب توییتری برای میمون خود ایجاد کرد که در آن یک داستان پس زمینه ایجاد کرد و او را به جنکینز تبدیل کرد، یک خدمتکار که برای باشگاه قایق بادبانی کار می کند.

در ماه سپتامبر، جنکینز با یک آژانس واقعی در دنیای واقعی قرارداد امضا کرد. او در حال تهیه بیوگرافی خود است که بخشی از آن توسط نیل اشتراوس پرفروش نیویورک تایمز نوشته شده است. گروه موسیقی یونیورسال با امضای قراردادی با گروهی متشکل از سه میمون Bored و یک میمون جهش یافته سرمایه گذاری کرده است.

ممکن است فکر کنید NFT ها احمقانه هستند – و برای محیط زیست وحشتناک هستند – اما انتظار نداشته باشید که Bored Apes به این زودی ها ناپدید شوند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا