اتریومبلاک چینبیت کوینماینینگ

هاردفورک چیست و تاثیراتش؟

قطعاً در چند سال اخیر که ارزهای دیجیتال محبوب شده‌اند، نوسانات خیلی زیادی را در بین قیمت آن‌ها مشاهده کرده‌اید. در این سال‌ها ارزهای دیجیتال جدیدی نیز ایجاد شدند و به‌جای ارزهای دیجیتال قدیمی را گرفتند. یکی از دلایلی که باعث می‌شود یک ارز دیجیتال جدید به وجود بیاید و یا اینکه قیمت ارزها کاهش یابد یا افزایش پیدا کند، فورک ها هستند. اگر نمی دانید که هاردفورک چیست و تاثیراتش چه می باشد، ما در این مقاله به صورت کامل به تمامی سوالات شما درباره هاردفورک پاسخ خواهیم داد.

ازآنجایی‌که اطلاعات بلاک چین قابل‌دسترسی و دست‌کاری نیستند، اگر در شبکه‌ای مشکلی وجود داشته باشد باید، فورک صورت بگیرد. فورک در برنامه‌نویسی به معنی کپی یک کد از منبع اصلی و ارتقا آن است. گاها فورک باعث ایجاد یک کد یا برنامه جدید از منبع اصلی می‌شود. فورک در ارز دیجیتال در زمانی رخ می‌دهد که ماینر ها در شبکه با مشکل روبرو شوند و نتوانند تراکنش‌های خود را انجام دهند. فورک در ارز دیجیتال می‌تواند یا باعث ایجاد یک شبکه جدید از ارز شود یا اینکه یک ارز دیجیتال جدید به وجود بیاورد.

این فورک به دو مدل در ارزهای دیجیتال انجام می‌شود، سافت فورک و هاردفورک.

همچنین بخوانید | ببیت کوین یا طلا ؟

اصطلاح هاردفورک چیست

در جواب سوال هاردفورک چیست در واقع هاردفورک ، نوعی از فورک در شبکه بلاک چین و ارزهای دیجیتال می‌باشد و به‌صورتی است که باعث ایجاد یک ارز دیجیتال یا یک شبکه جدید می‌شود. زمانی که یک هاردفورک صورت می‌گیرد تمامی ماینر ها در یک شبکه، باید نرم‌افزار خود را به‌روز کنند تا بتوانند تراکنش و نقل و انتقالات را انجام دهند. زمانی که برای حل مشکل در شبکه بلاک چین برای ارتقا و به‌روزرسانی نرم‌افزارها، برنامه نویسان نتوانند از سافت فورک استفاده کنند، مجبور هستند که به هاردفورک روی بیاورند که باعث تغییرات زیادی در یک برنامه می‌شود و می‌تواند باعث ارتقا کلی یک ارز دیجیتال شود. در این صورت است که هاردفورک می‌تواند یک ارز دیجیتال جدید را به وجود بیاورد

اصطلاح هاردفورک
اصطلاح هاردفورک

هاردفورک بیت کوین چیست

هاردفورک بیت کوین که باعث شد یک ارز دیجیتال جدید به نام بیت کوین کش به وجود بیاید، باعث شد که شبکه بیت کوین به‌کلی ارتقا یاد و تغییر و تحولات زیادی در آن رخ دهد. یکی از دلایلی که برنامه نویسان برای هاردفورک بیت کوین داشتند این بود که اندازه یا سایز هر بلاک از بیت کوین فقط 1 مگابایت بود. با این هاردفورک سایز بلاک‌ها از 1 مگابایت به 8 مگابایت افزایش داده شد و کارمزد تراکنش و نقل و انتقالات هم کمتر شد.

همچنین این هاردفورک باعث شد که شبکه یا بلاک بیت کوین بتواند تراکنش‌های بیشتری را در زمان کمتری انجام دهد. به همین دلیل اکثریت ماینر ها در شبکه بلاک چین به این هاردفورک علاقه پیدا کردند و همین باعث شد بیت کوین کش به‌عنوان یک ارز دیجیتال جدید معرفی شود و معاملات آن بیشتر در بین ماینر ها صورت گرفت.

هاردفورک اتریوم چیست

اتریوم به دلیل اینکه به‌روزرسانی نشده بود و مشکلات زیادی که داشت، هک شد و باعث شد اکثر افراد ضرر زیادی را متحمل شوند. هاردفورک اتریوم ازاین‌رو باعث ایجاد اتریوم کلاسیک یا ETC شد و اتریوم توانست این‌گونه اکثر ماینر ها را به سمت اتریوم کلاسیک هدایت کنند. در اتریوم جدید تمامی مشکلات قدمی آن برطرف شد و برنامه نویسان تمام باگ‌هایی که داشت را برطرف کردند.

هدف هاردفورک چیست

فورک یا به‌روزرسانی نرم‌افزاری که در شبکه بلاک چین انجام می‌شود به‌منظور ارتقا و افزایش کارایی و حل مشکلات فنی است. برنامه‌نویسان ارزهای دیجیتال و شبکه‌های بلاک چین برای ارتقا سطح کیفیت تراکنش‌ها و کمتر شدن کارمزد هر تراکنش و افزایش نرخ محاسبه بین در معاملات از فورک ها استفاده می‌کنند. زمانی که تغییر و تحولات در شبکه‌های بلاک چین زیاد است و عملاً نمی‌تواند با نرم‌افزارهای قبلی بین ماینران تطابق کامل داشته باشد، هاردفورک اتفاق می‌افتد. هاردفورک، تغییرات نرم‌افزاری در شبکه‌های بلاک چین است که عملاً با نرم‌افزارهای قبلی سازگاری ندارد و گاها خود این فورک ها به یک شبکه یا ارز دیجیتال جدید تبدیل می‌شوند.

تأثیر هاردفورک بر قیمت به چه صورت است؟

هاردفورک زمانی در بر قیمت ارزهای دیجیتال تأثیر به سه زایی دارد که میزان ارتقا و تغییر تحولات در شبکه آن ارز دیجیتال زیاد باشد. برای نمونه می‌توان به بیت کوین کش اشاره کرد. سرعت پردازش تراکنش‌ها در بیت کوین کش خیلی بیشتر شد و سایز هرکدام از این بلاک‌ها به 8 مگابایت رسید که تقریباً 8 برابر بیت کوین بود. هاردفورک به دلیل اینکه باعث بروز شدن امکانات و تغییرات نرم‌افزاری می‌شود، بیشتر باعث کاهش قیمت در شبکه اصلی می‌شود، مثل زمانی که هاردفورک بیت کوین باعث به وجود آمدن بیت کوین کش شد، قیمت بیت کوین از 2800 دلار به 2700 دلار تغییر کاهش پیدا کرد.

تأثیر هاردفورک بر قیمت
تأثیر هاردفورک بر قیمت

انواع هاردفورک چیست

هاردفورک به دو دسته به نام‌های هاردفورک برنامه‌ریزی‌شده و هاردفورک بحث‌برانگیز تقسیم می‌شوند.

هاردفورک برنامه‌ریزی‌شده (Planned Hard Forks)

این مدل هاردفورک عملاً برای به‌روزرسانی و افزایش قابلیت‌های یک پروتکل در زنجیره بلاک چین است. در این مدل عملاً زنجیره قبلی به‌صورت کامل از بین می‌رود و تام ماینر ها باید به این از زنجیره قبلی به زنجیره بلاک جدید منتقل شوند و نرم‌افزار خود را به‌روز کنند تا بتوانند تراکنش انجام دهند. در حالت به دلیل اینکه زنجیره قبلی به‌صورت کامل از بین می‌رود، کاربران نمی‌توانند دیگر از آن استفاده کنند و زنجیره جدید هم از آن پشتیبانی نخواهد کرد.

هاردفورک بحث‌برانگیز (Contentious Hard Forks)

در هاردفورک بحث‌برانگیز به دلیل اینکه افرادی که در شبکه بلاک چین فعالیت می‌کنند، باهم به اختلاف می‌خورند، باعث به روی کار آمدن یک ارز دیجیتال جدید می‌شود، اما درعین‌حال ارز دیجیتال قبلی نیز سر جای خودش باقی می‌ماند و این امر باعث کاهش قیمت ارز دیجیتال اصلی می‌شود. از نمونه این ارز دیجیتال می‌توان به بیت کوین کش اشاره کرد. بیت کوین کش از خود بیت کوین به وجود آمده است، اما بازم خود بیت کوین به‌عنوان یک ارز دیجیتال اصلی وجود دارد و هر دوی این‌ها باهم رقابت می‌کنند.

جمع‌بندی

به‌طورکلی هاردفورک برای ارتقا یک ارز دیجیتال انجام می‌شود و هدف آن افزایش امینت شبکه‌های بلاک آن ارز دیجیتال و افزودن ویژگی‌ها و قابلیت‌های جدید می‌باشد. هاردفورک معمولاً باعث به وجود آمدن یک ارز دیجیتال جدید می‌شود؛ اما هاردفورک دو حالت دارد که یا ارز دیجیتال اصلی از بین می‌رود و یا اینکه باقی می‌ماند و با ارز دیجیتال جدید رقابت می‌کند. به‌طورکلی هاردفورک به جزئی اصلی از بلاک چین تبدیل‌شده است، اما باید مواظب باشید که بعضی از این هاردفورک ها عملاً برای کلاه‌برداری از ماینر ها و افراد معمولی که در خریدوفروش ارز دیجیتال فعالیت می‌کنند، به وجود می‌آیند و منبع اصلی ندارند.

اما بازم فورک ها برای افزایش کارایی و قابلیت‌های بلاک چین و ارزهای دیجیتال است و باعث می‌شود که افراد راحت‌تر و سریع‌تر و ایمن‌تر به انجام معاملات رمز ارزها بپردازند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا