NFT

مزایا و کاربرد NFT چیست ؟

اگر نمی دانید که مزایا و کاربرد NFT چیست و چطور باید از آن برای درآمد زایی در ارز های دیجیتال استفاده کرد، حتما تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

پس از مفاهیمی مانند بیت کوین و ارز دیجیتالی، اتریوم، این بار نوبت به مفهوم محبوب دیگری در دنیای فناوری و ارزهای دیجیتالی به نام NFT می‌رسیم. امروزه نام NFT بسیار به گوش شما خورده است، جالب است بدانید بسیاری از مردم به‌ویژه هنرمندان مشهور سراسر جهان از این طریق به درآمدهای باورنکردنی‌ای رسیده‌اند.

درواقع کاربران با استفاده از NFT، دارایی‌های خود را اعم از هر چیزی که در دنیای واقعی باشد، به ارز دیجیتال تبدیل کرده و آن را در بستر یا پلتفرم NFT با یکدیگر مبادله یا خریدوفروش می‌کنند.

برای درک بهتر فرایند NFT و کاربردها و مزایای آن، ابتدا به تاریخچه آن می‌پردازیم.

سکه‌های رنگی یا COLORED COINS عامل پیدایش NFT

سکه‌های رنگی برای اولین بار به بازار ارز دیجیتال ارائه شد، با این هدف که بتواند هرگونه شیء موجود در دنیای واقعی را به شیء قابل‌فروش و مبادله در دنیای ارز دیجیتال تبدیل کند. از آثار هنری و موسیقی و کتاب و نشریات گرفته تا خودرو و املاک. این ویژگی بیشتر برای هنرمندانی سودآور است که آثاری منحصربه‌فرد داشته و هر چه میزان اصل بودن و تک و خاص بودن این اثر بیشتر باشد، با قیمت بالاتری در NFT به فروش می‌رسد. ناگفته نماند

برخی آثار مانند اثر نقاشان بزرگ که در موزه‌ها نگه‌داری می‌شوند غیرقابل‌مبادله در واژه NFT بوده، اما مفاهیمی مانند دلار، سکه و پول و … جزو اشیایی هستند که به‌راحتی می‌توان آن‌ها را با شیء ای هم ارزش مبادله نمود.

برای مثال اگر شما 5 دلار داشته باشید می‌توانید آن را با یک 5 دلاری دیگر که دقیقاً هم ارزش هستند مبادله‌کنید اما نمی‌توانید یک اثر هنری را با اثر هنری دیگر با این تفکر که هم ارزش هستند، تعویض نمایید. در NFT بحث منحصربه‌فرد بودن هاست و اشیاء کمیاب یا یگانه در این فضا غیرقابل تعویض ولی قابل خریدوفروش می‌باشند.

کاربرد NFT چیست ، مزایا NFT چیست ، NFT  چیست
کاربرد NFT چیست ، مزایا NFT چیست ، NFT  چیست

به دارایی‌ای که در بلاک چین به دیجیتال تبدیل می‌شود، توکن میگویند. توکنیزه کردن دارایی‌ها به معنای تبدیل هر جیزی اعم از سهام شرکت‌ها و آثار تا ماشین و املاک به دیجیتالی گفته می‌شود. در سال 2014 پلتفرمی همتا به همتا به نام کانتر پارتی به وجود آمد که در آن هر شیء ای به نام فرد سازنده ثبت می‌شد و امکان جعل و یا کپی‌برداری از آن وجود نداشت.

انواع بازی‌ها ازجمله MEMES یا «قورباغه‌های سبز با پیکر انسان ” یا PEPE DE FROG به کانتر پارتی وارد شدند و شخصیت‌هایی مانند پپه عصبانی، پپه احساساتی و …را به نمایش و در معرض خریدوفروش قرار می‌دادند. تلفیق کانتر پارتی و سکه‌های رنگی در کنار یکدیگر جذابیت بیشتری برای کاربران در دنیا به وجود آورد.

NFT به چه صورت ایجاد شد؟

اولین NFT توسط فردی به نام کوین مک کوی با اثر هنری به نام کوانتوم به وجود آمد. خالق این اثر هنری که در زمینه هنرهای دیجیتال شکل گرفت معتقد بود به‌زودی هنر دیجیتال سراسر دنیا را در بر خواهد گرفت.

ازجمله نمونه‌های خوب آثار هنری که به دنیای دیجیتال NFT وارد شدند کریپتوپانک ها هستند که متشکل از 10 هزار شخصیت کارتونی بودند و هر شخصیت متمایز از دیگری. پس‌ازآن گربه‌های کریپتو کیتینز وارد بازار شدند و هر گربه‌ای ژنتیک متفاوتی از گربه‌ی دیگر داشت لذا غیرقابل‌مبادله و تعویض با دیگری بود.

و این گربه‌ها آن‌قدر در فضای NFT مبادله شدند تا توانستند سرمایه 12 میلیون دلاری را از آن سازنده خود کنند. پس‌ازاین جریان مردم کم‌کم نسبت به NFT آگاهی بیشتری پیداکرده، ایده توکن یا دارایی غیرقابل‌معاوضه شکل گرفت و سپس در سال گذشته،NFT به بالاترین میزان محبوبیت خود رسید.

حال که مقداری با NFT آشناییت پیدا کردیم، زمان آن رسیده که مانند دیگر تکنولوژی‌ها به بررسی مزایا و کاربردها و همچنین معایب آن بپردازیم.

کاربرد NFT چیست ، مزایا NFT چیست ، NFT  چیست
کاربرد NFT چیست ، مزایا NFT چیست ، NFT  چیست

مزایا و کاربرد NFT چیست ؟

شفافیت، قابل معامله بودن، مالکیت به اسم فرد حقیقی، عدم سهیم شدن آن با دیگران، کمیاب و منحصربه‌فرد بودن

  • NFT ها توانایی معامله شدن به‌سرعت و خریدوفروش در دنیای ارز دیجیتال را دارند. می‌توانند به‌راحتی و به‌سرعت بین کاربران خریدوفروش شده و سرمایه‌گذاران با استفاده از آن‌ها به سود و پول واقعی برسند. این عمل می‌تواند بر روی کیف پول دیجیتال، در تلفن همراه یا لپتاپ انجام شود.
  • NFT ها غیرقابل اشتراک‌گذاری یا سهیم شدن با دیگران هستند؛ یعنی به‌طور یک قالب معامله و خریدوفروش می‌شوند و نمی‌توان آن‌ها را به قطعات کوچک‌تر تقسیم و با دیگری سهیم شد. به‌عنوان‌مثال مانند یک خودرو است که شخص خریدار آن را خریداری نموده و نمی‌تواند به‌عنوان‌مثال چرخ‌های آن را به شخص دیگری بدهد.
  • به دلیل فضای بسیار امن و نفوذناپذیر دفتر کل یا بلاک چین که NFT ها در آن ذخیره می‌گردند، لذا مالکیت حقیقی دارایی‌های NFT یا همان توکن های دیجیتالی که مشابه ارز دیجیتال هستند و در این دفترچه ثبت‌شده‌اند، تنها یک فرد می‌باشد و فقط این فرد است که می‌تواند به این توکن ها دسترسی خصوصی داشته یا آزادانه آن‌ها را منتقل کند.
  • به دلیل اینکه در دنیای NFT بحث منحصربه‌فرد بودن هاست، لذا هیچ توکنی مشابه دیگری نیست و هیچ خصوصیت مشترکی باهم ندارند، درنتیجه اصالت این دارایی‌های دیجیتال تضمین می‌شود.
  • نکته جالب‌تر کمیاب بودن این توکن هاست. هرچقدر این توکن ها کمیاب‌تر باشند ارزش آن‌ها نیز بالاتر می‌رود، چراکه در دنیا فقط یک عدد از این دارایی‌های دیجیتالی موجود است و هیچ نمونه مشابه دیگری ندارد. لذا خریداران ارزش بیشتری برای این توکن ها در NFT قائل می‌شوند و توسعه‌دهندگان نیز محدودیت‌های بیشتری به آن‌ها اعمال می‌کنند تا جذابیتشان را بالاتر ببرند.
کاربرد NFT چیست ، مزایا NFT چیست ، NFT  چیست
کاربرد NFT چیست ، مزایا NFT چیست ، NFT  چیست

دیگر مزایا و کاربرد NFT چیست ؟

ازجمله کاربردهای NFT می‌توان به کسب درامد از طریق معرفی برند شخصی، آثار هنری و مالکیت دارایی‌های داخل بازی و بسیاری از کاربردهای دیگر اشاره کرد.

  • تا قبل از پیدایش NFT، دارایی‌هایی که در بازی‌ها استفاده می‌شد، مانند توپ و وسایل و …، به شرکت سازنده تعلق داشت و آن شرکت می‌توانست بدون اجازه شرکت‌کنندگان بازی، آن‌ها را کم و زیاد یا حذف نماید؛ اما با پیدایش NFT، مالکیت هر چه که درون بازی است، به بازیکنان تعلق می‌گیرد و می‌توانند با خریدوفروش آن‌ها برای خود درامد زایی کنند.
  • خریدوفروش آثار هنری‌ای که به‌صورت یکتا در جهان وجود دارند و متعلق به یک فرد خاص هستند از دیگر کاربردهای NFT در دنیای دیجیتالی است. هنرمندان می‌توانند نوع جدیدی از آثار خود را به نام هنر دیجیتالی در NFT ایجاد کرده و درامد بالایی را کسب کنند. تبدیل انیمیشن‌ها، نقاشی‌ها، موسیقی و هر نوع دیگری از آثار هنری یکتا به توکن و هنر دیجیتالی در NFT توجه بسیاری از هنرمندان سراسر جهان را به خود جلب کرده است که قبلاً راجع به چنین روشی اطلاعی نداشتند.
  • درامد زایی از طریق فروش محصولات برند شخصی در کمترین زمان، ازجمله کاربردهای دیگر NFT می‌باشد. بسیاری از تصاویر تجاری و لحظه‌ای خاص افراد مشهور می‌تواند در این بستر در کمترین زمان ممکن و قیمت بالا به فروش برسد.

اما NFT همانند دیگر فناوری‌ها، در کنار مزایا و کاربردهای بسیار، معایب خاص خود را نیز دارد و خواننده را به فکر فرومی‌برد که آیا منافع آن به معایب آن می‌چربد یا نه؟

به‌طور خلاصه اگر بخواهیم به معایب این روش اشاره‌کنیم می‌توانیم از عدم قطعیت این روش و ایجاد گرمای بیش‌ازحد برای زمین نام ببریم.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا