بلاک چینبیت کوین

شبکه لایتنینگ بیت کوین چیست؟ (مزایا و معایب)

شبکه لایتنینگ بیت کوین چیست؟

فناوری لایتنینگ (Lightning) یکی از موضوعات بسیار جذاب در حوزه بهبود عملکرد بلاک چین در شبکه بیت کوین و بعضی دیگر از ارزهای دیجیتال است که می‌تواند کاربردهایی بیشتر در حوزه‌هایی غیر از تراکنش مالی هم داشته باشد. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی فناوری لایتنینگ بپردازیم.

در یک تعریف فنی می‌توان گفت، شبکه لایتنینگ نوعی پروتکل لایه دوم است که به بلاک چین بیت کوین اضافه‌شده است که قابلیت انجام تراکنش‌ها را در حالت آف چین (off-chain) می‌دهد. این موضوع به‌صورت ساده تربه معاملات و تراکنش‌ها بین طرف‌هایی اشاره دارد که در بلاک چین نیستند. کانال‌های پرداخت زیادی بین طرفین یا کاربران شبکه بیت کوین، این لایه دوم را ایجاد می‌کنند.

یک کانال شبکه لایتنینگ، یک روش معامله دوطرفه است که در آن طرفین می‌توانند پرداخت به یکدیگر (دریافت و پرداخت) را انجام دهند. پس این پروتکل لایه دوم می‌تواند با مدیریت تراکنش‌ها و معاملاتی که در بلاک چین اصلی انجام نمی‌شوند، ویژگی مقیاس‌پذیری را در برنامه‌های بلاک چین افزایش دهد، درصورتی‌که لایه دوم نیز از الگوهای غیرمتمرکز و قدرتمند شبکه اصلی بیت کوین نیز استفاده می‌کند.

این ویژگی مقیاس‌پذیری در ارزهای دیجیتال، از دلایل اصلی گسترش و پذیرش بیشتر این حوزه است. در این شرایط لایتنینگ توانسته است تا با یک روش خاص و تمرکز بر روی مدیریت معاملات فرعی، چنین مشکلی را در بیت کوین تا حدودی حل کند. این نکته مهم است که حل مشکل مقیاس‌پذیری در یک بلاک چین، سبب انجام و تأیید میلیون‌ها و حتی میلیاردها معامله در ثانیه می‌تواند بشود.

پروتکل لایه دوم لایتنینگ می‌تواند با انجام تراکنش‌ها به‌صورت آف چین خارج از لایه اصلی بلاک چین، کارمزدهای پایین‌تری برای معاملات دریافت کند. این پروتکل با اجازه دادن به شکل‌گیری پرداخت‌های سریع کوچک، تسریع زمان پردازش‌ها و کاهش هزینه‌های انرژی مرتبط با بلاک چین بیت کوین، کمک زیادی به حل مسائل دیگر در این شبکه کرده است.

هر تراکنشی که کارمزد پایین‌تری داشته باشد مثل ایجاد و بستن یک شبکه، به‌ دلیل کارمزد کم، اغلب موردتوجه نودهای قرار نمی‌گیرد. در چنین حالتی تریدرها مجبور هستند برای انجام تراکنش کارمزدهای مسیریابی را پرداخت کنند. این فرآیند ممکن است زمان زیادی طول بکشد و تأیید و انجام معامله به درازا بکشد.

از سمت دیگر، هکرها در چنین شبکه‌هایی می‌توانند تعداد زیادی کانال پرداخت جعلی راه‌اندازی کنند و پس از جمع‌آوری پول آن‌ها را ببندند. این کانال‌ها مثل کانال‌های اصلی به‌منظور اعتبارسنجی به‌صف تأیید اعتبار می‌روند و شبکه را شلوغ می‌کنند. با استفاده از این شلوغی در شبکه، هکرها می‌توانند قبل از آگاهی طرفین قانونی معامله پول خود را جمع‌آوری کنند.

تعریف عملکرد Lightning Network با زبان ساده

در ابتدا فرض کنید که شما یک صندوق دارایی بین شما و شخصی ایجادشده که واسطه جمع شدن پول‌ها و دارایی و تقسیم آن به میزان مشخص میان شما است. اول کار باید هر طرف مقداری از دارایی خود را در این صندوق قرار بدهند تا برای اصل صندوق مشکلی پیش نیاید. فرض کنید سایر معاملات مالی بین شما و شخص موردنظر به دلیل جلوگیری از ترافیک حساب‌های شما با حساب صندوق اصلی، خارج از صندوق انجام شود.

در این شرایط معاملات شما تا زمانی که قصد جمع‌کردن صندوق را نداشته باشید، ادامه پیدا می‌کند. حالا اگر شما یا آن فرد یا هردو مایل به قطع همکاری و جمع‌کردن صندوق باشید، ابتدا معاملات خارج از صندوق را برابر می‌کنید تا متوجه شوید کدام‌یک از شما به دیگری بدهکار است. سپس این بدهی را با استفاده از باز کردن صندوق و سرمایه درون آن تسویه می‌کنید.

این همان عملکرد شبکه لایتنینگ با زبانی ساده است. کانال پرداخت در اینجا همان توافقی است که پس از ایجاد صندوق تا زمان بستن آن داشته‌اید. توجه داشته باشید که کانال پرداخت تا زمان باز شدن صندوق و تسویه‌حساب کامل می‌تواند روزها، ماه‌ها و سال‌ها باشد. این بستگی به تصمیم دو طرف برای باز کردن صندوق و بستن کانال دارد. بعد از باز شدن صندوق و تسویه کامل دیگر کانال بسته می‌شود. ولی درباره ثبت تراکنش‌های میان شما و شخص موردنظر در این مدت‌زمان مشخص، در بلاک چین نیازی به ثبت تراکنش‌های خارج از صندوق تا زمان بسته شدن کانال وجود ندارد؛ یعنی بعد از بازشدن صندوق و بسته‌شدن کانال پرداخت، موجودی نهایی هرکدام از طرفین در شبکه ثبت می‌شود.

بر اساس شبکه لایتنینگ، غیر از دارایی اصلی و اولیه ذخیره‌شده در صندوق، دیگر معامله‌ها خارج از آن فقط به شکل وعده مالکیت هستند. مثلاً در همان مثال بین شما و شخص، شما برای انجام کاری به هر دلیلی، می‌توانید به پشتوانه دارایی خود در صندوق، وعده مالکیت مقداری از دارایی خود را به آن شخص منتقل کنید نه اصل آن را! اصل دارایی تنها با جمع شدن صندوق و بسته شدن کانال به شخص منتقل و از شما کسر می‌شود.

بنیان‌گذار شبکه لایتنینگ

شبکه لایتنینگ برای اولین بار در سال ۲۰۱۵ در وایت پیپر Lightning Network توسط Joseph Poon و Thaddeus Dryja معرفی شد. از آن زمان تا حالا، تیم برنامه‌نویسی و رمزگذاری زیادی با همکاری یکدیگر، چند نمونه متفاوت از این طرح مانند c-lightning Blockstream، lnd Labs Lightning و Eclair Acinq ارائه کرده‌اند.

مزایای شبکه لایتنینگ

  • شبکه لایتنینگ روشی برای برطرف کردن مقیاس‌پذیری بیت کوین از طریق انجام تراکنش‌های خارج شبکه اصلی است. این روش سبب کاهش ترافیک شبکه بیت کوین خواهد شد.
  • این شبکه زمان انجام تراکنش‌ها را بسیار پایین آورده و از طریق آن تراکنش‌ها خیلی سریع انجام می‌شوند.
  • کاربرد دیگر این سیستم پرداخت در نقل و انتقالات مالی خودکار است.

معایب شبکه لایتنینگ

  • برعکس تراکنش‌های روی شبکه اصلی بلاک چین، در شبکه لایتنینگ باید طرفین آنلاین باشند.
  • طرفین ممکن است برای حفظ امنیت دارایی خود، خیلی منظم کانال‌های پرداخت را رصد کنند.
  • شبکه لایتنینگ برای پرداخت‌های بزرگ مناسب نیست.
  • باز و بسته کردن یک کانال پرداخت حتماً باید بر روی شبکه اصلی انجام شود که کارمزد بالاتری دارد.

امنیت شبکه لایتنینگ

تراکنش‌های انجام‌شده در شبکه لایتنینگ و متصل به قرارداد هوشمند، با تراکنش‌هایی که روی شبکه بیت کوین ارسال می‌شود، متفاوت است. تراکنشی که قرارداد هوشمندی به آن مرتبط شده است، به‌واسطه طرفین کانال پرداخت، همیشه به‌روزرسانی شده و آخرین به‌روزرسانی با توافق هر دو طرف بر روی شبکه ارسال خواهد شد.

در ساختار کانال State، هر تراکنشی که میان افراد حاضر در یک کانال پرداخت صورت می‌گیرد، یک حالت می‌گوییم. حالت نهایی، همیشه آخرین تراکنشی است که میان دو طرف انجام‌شده است. اگر هر یک از طرفین، هر حالتی به‌جز آخرین حالت را به‌عنوان حالت آخر روی شبکه بیت کوین ارسال کند و طرف مقابل، معترض باشد که پس‌ازاین حالت، تراکنش دیگری میانشان انجام‌شده، فرد دوم قصد کلاه‌برداری دارد، در این زمان تمام دارایی فردی که هدف کلاه‌برداری دارد از او گرفته خواهد شد. این ویژگی، انگیزه کلاه‌برداری را از افراد سلب می‌کند و باعث امنیت می‌شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا