اخبار رمز ارز

توسعه دهندگان اتریوم کمپین «پمپ گاز» را برای افزایش محدودیت گاز راه اندازی کردند

توسعه دهندگان Core Ethereum کمپین «پمپ گاز» را آغاز کرده اند تا محدودیت گاز بلاک چین را از 30 میلیون به 40 میلیون افزایش دهند.

هدف این ابتکار کاهش هزینه‌های تراکنش در لایه اصلی خود به میزان 15% به 33% است که در 20 مارس اعلام شد. وب سایت تازه تاسیس برای این ابتکار هدف آنها این است که روزانه 33 درصد حجم تراکنش بیشتری در اتریوم داشته باشند و به طور بالقوه هزینه تراکنش های لایه 1 را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.

مرکز این کمپین این نگرانی است که در حالی که حباب های داده معرفی شده در به روز رسانی Dencun از طریق EIP-4844 با موفقیت قیمت تراکنش های لایه 2 را کاهش داده اند، هزینه های لایه 1 بدون تغییر باقی مانده است. توسعه دهندگان بر این عقیده هستند که با افزایش محدودیت گاز و استفاده از حباب های داده، مقیاس گذاری برای شبکه های لایه 1 و لایه 2 تا حد زیادی بهبود می یابد.

Crypto.news برای اطلاعات بیشتر با کانرز تماس گرفت اما پاسخی دریافت نکرد.

گاز که بر حسب gwei (کسری از اتر) اندازه گیری می شود، برای تکمیل تراکنش ها یا اجرای قراردادهای هوشمند استفاده می شود. به این ترتیب، محدودیت گاز یک پارامتر حیاتی برای شبکه اتریوم است. حداکثر مقدار گازی را که می توان برای معاملات یا قراردادهای هوشمند در یک بلوک استفاده کرد، تعیین می کند. از آگوست 2021، سقف 30 میلیون تعیین شده است.

استانداردسازی حد گاز تضمین می‌کند که اندازه بلوک‌ها در یک سطح قابل مدیریت نگهداری می‌شوند، بنابراین سرعت شبکه و همگام‌سازی حفظ می‌شود. هنگامی که بلوک های جدید تشکیل می شوند، اعتبار سنجی ها می توانند به صورت پویا این محدودیت ها را بسته به معیارهای خاصی تغییر دهند.

ایده افزایش محدودیت گاز این است که امکان تراکنش های بیشتری در هر بلوک را فراهم می کند که شبکه را سریعتر و توانمندتر می کند. با این حال، این همچنین به معنای افزایش تقاضا برای منابع سخت افزاری است که منجر به خطرات بیشتر اسپم شبکه و آسیب پذیری در برابر حملات می شود.

در گذشته، حد گاز به تدریج تنظیم شده است تا با رشد شبکه سازگار شود. ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم، قبلاً پیشنهاد کرده بود که این رقم در ژانویه به 40 میلیون افزایش یابد، که مطابق با حمایت فزاینده از این تغییر در جامعه است.

این پیشنهاد در جامعه اتریوم مورد حمایت قرار گرفته است، که با بحث‌ها و تاییدیه‌های فعال در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی نشان داده می‌شود، با اعتبارسنجی Rocket Pool که قبلاً بلوکی را پیشنهاد کرده است که منعکس‌کننده محدودیت جدید 40 میلیون گاز در 20 مارس است.

اگرچه برخی از اعضای انجمن و توسعه دهندگان امیدوار هستند، اما تردیدهایی مطرح شده است. ایوان ون نس، یک سرمایه گذار مخاطره آمیز و حامی اتریوم، بدبینی خود را در مورد افزایش محدودیت گاز ابراز کرد، به خصوص که EIP-4844 از طریق ارتقاء Dencun نیز بر اندازه بلوک تأثیر داشت.

نگرانی‌های مربوط به افزایش احتمالی محدودیت گاز نیز در اوایل سال جاری توسط ماریوس ون در ویدن، مهندس اتریوم ابراز شد و اظهار داشت که می‌تواند بر وضعیت بلاک چین که شامل داده‌های مربوط به قراردادهای هوشمند و مانده حساب‌ها است، تأثیر بگذارد. او اشاره کرد که در حالی که اندازه به تنهایی ممکن است مشکل اصلی نباشد، دسترسی و تغییر این داده ها می تواند به طور فزاینده ای کندتر شود.

شبکه اتریوم از زمان آغاز به کار با مشکلات مقیاس پذیری مداوم مواجه بوده است. این نیز یکی از دلایل اصلی هزینه های سنگین گاز بوده است که شبکه در مواقع بار سنگین شاهد آن بوده است. در 4 مارس 2024، هزینه گاز به 174 gwei رسید. هنوز باید دید که آیا این ابتکار جدید در تحقق وعده خود موفق خواهد بود یا خیر.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا