اخبار رمز ارز

اکنون در اطراف آزمایشگاه های Terraform و Do Kwon چه اتفاقی می افتد؟

بحران Terraform Labs و UST باعث سقوط بازار شد و میلیاردها هزینه برای سرمایه گذاران داشت. اکنون، نزدیک به دو سال بعد، وضعیت فعلی این آشفتگی ارزهای دیجیتال چگونه است؟

دو کوون، موسس آزمایشگاه‌های Terraform و توسعه‌دهنده توکن‌های TerraUSD (UST) و لونا، همچنان یک چهره بحث‌برانگیز و مرموز در دنیای ارزهای دیجیتال است. در اواسط مارس 2022، ارزش UST و Luna تقریباً به صفر رسید و به سرعت حدود 60 میلیارد دلار از دارایی های سرمایه گذاران از بین رفت.

از آن زمان تاکنون، تحولات عمده ای رخ داده است. کوون در انتظار استرداد است و تلاش‌هایی برای احیای پروژه موفق قبلی در حال انجام است. وضعیت فعلی Terraform Labs و Do Kwon هنوز در حال تکامل است.

چگونه اکوسیستم ترا فرو ریخت

در می 2022، همزمان با اخبار تحقیقات، قیمت UST به 0.98 دلار کاهش یافت و پیوند خود را با دلار از دست داد. Do Kwon به سرمایه گذاران اطمینان داد و اظهار داشت که وضعیت تحت کنترل است. با این حال، روز بعد شاهد کاهش بیشتر در ارزش توکن بودیم و به 0.35 دلار کاهش یافت.

کوون سپس به توییتر روی آورد و پیروانش را تشویق کرد تا در تلاش برای حفظ ارزش دلار سرمایه گذاری کنند. اما این استراتژی ناموفق بود.

سرمایه گذاران به طور فعال شروع به دامپینگ UST و Luna کردند که باعث شد ارزش لونا به طور فاجعه بار به 0.10 دلار کاهش یابد – کاهش 96٪. Do Kwon در مورد این وضعیت اظهار نظر نکرد و کاربران رسانه های اجتماعی متقاعد شدند که اکوسیستم Terra یک طرح هرمی معمولی است که برای سرقت پول سرمایه گذاران راه اندازی شده است.

احیای Terraform

در اواسط می 2022، کوون به سکوت خود پایان داد و برنامه های خود را برای بلاک چین جدید Terra، به استثنای UST، فاش کرد. این پیشنهاد مورد حمایت 65 درصد سرمایه گذاران قرار گرفت.

Terra 2.0 در 28 مه 2022 عرضه شد. با این حال، مدت کوتاهی پس از راه اندازی آن، ارزش آن به سرعت کاهش یافت – Luna 77٪ از ارزش خود را از دست داد و به دنبال آن 20٪ کاهش اضافی در 8 ژوئن رخ داد. در میان این تحولات، Kwon حساب توییتر خود را محدود کرد. محدود کردن دسترسی به فالوورهای منتخب

بررسی آزمایشگاه های Terraform توسط مقامات ایالات متحده

در ژوئن 2022، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) تحقیقاتی را در مورد آزمایشگاه Terraform و استیبل کوین الگوریتمی آن آغاز کرد. تحقیقات SEC بر این موضوع متمرکز بود که آیا بازاریابی UST قوانین حمایت از سرمایه گذاران فدرال را قبل از سقوط استیبل کوین نقض کرده است یا خیر. به طور خاص، دادستان های SEC فعالیت های Terraform Labs را برای نقض احتمالی قوانین اوراق بهادار و محصولات سرمایه گذاری بررسی کردند.

تا فوریه 2023، SEC آزمایشگاه Terraform و یکی از بنیانگذاران Do Kwon را به انجام یک “کلاهبرداری چند میلیارد دلاری اوراق بهادار” متهم کرد. در دسامبر 2023، دادگاهی در کنار رگولاتور قرار گرفت و حکم داد که دارایی‌های UST، LUNA، wLUNA و MIR قراردادهای سرمایه‌گذاری هستند.

تحقیقات کره جنوبی در مورد Terra

در اواخر ماه مه 2022، دفتر دادستانی کره جنوبی تحقیقاتی را درباره سازندگان پروژه اخیراً شکست خورده ارزهای دیجیتال Terra آغاز کرد. تمرکز بر روی تعیین اینکه آیا هرگونه دستکاری عمدی قیمت یا سایر اقدامات غیرقانونی در سقوط نقش داشته است یا خیر بود.

به عنوان بخشی از تحقیقات، کارکنان سابق آزمایشگاه Terraform که در توسعه اولیه اکوسیستم Terra در سال 2019 نقش داشتند، برای بازجویی احضار شدند.

در سپتامبر 2022، دادگاه کره جنوبی حکم بازداشت دو کوون را به همراه پنج نفر دیگر به اتهام نقض قوانین بازار سرمایه این کشور صادر کرد. طبق گزارش ها، در زمان صدور حکم، همه در سنگاپور بودند.

در همان زمان، نمایندگان Terraform Labs معتقدند که دفتر دادستانی کره در تعقیب بنیانگذار Terra، Do Kwon از اختیارات خود فراتر رفته است.

ژوئن گذشته، روزنامه نگاران گزارش دادند که کوون ممکن است در حوزه های قضایی متعدد، از کره جنوبی، با عواقب قانونی مواجه شود. دان سونگ هان، بازپرس اصلی پرونده کوون، پیش بینی می کند که کوون ممکن است در پرونده کلاهبرداری مالی با مجازات قابل توجهی، احتمالاً بیش از 40 سال، مواجه شود.

به گفته سونگ هان، دادستان ها تاکنون 246.8 میلیارد وون (تقریباً 190 میلیون دلار) مربوط به پرونده کوون را ضبط کرده اند و قصد دارند 31.6 میلیارد وون (حدود 24.25 میلیون دلار) دیگر را مسدود کنند.

ورشکستگی Terraform Labs

در 21 ژانویه، Terraform Labs اعلام ورشکستگی کرد. طبق اسناد دادگاه، دارایی ها و بدهی های شرکت بین 100 تا 500 میلیون دلار تخمین زده می شود که تعداد طلبکاران بین 100 تا 199 متغیر است.

اکنون در اطراف آزمایشگاه های Terraform و Do Kwon چه اتفاقی می افتد؟  - 1
منبع: دادگاه ورشکستگی ایالات متحده برای ناحیه دلاور

آزمایشگاه Terraform تعهد خود را به انجام کلیه تعهدات مالی به کارکنان و تامین کنندگان در طول فرآیند فصل 11 بدون نیاز به بودجه اضافی اعلام کرده است. علاوه بر این، این شرکت قصد دارد به توسعه پیشنهادات وب 3 خود ادامه دهد.

فرار و استرداد کوون را انجام دهید

دو کوون تا اواسط سپتامبر 2022 در سنگاپور زندگی می کرد. در آن زمان، کره جنوبی حکم بازداشت او را به اتهام نقض قانون بازار سرمایه صادر کرد و اینترپل یک اخطار قرمز منتشر کرد که منجر به فرار کوون شد.

گویا دو کوون چندین ماه در صربستان مخفی شده بود، اما محل دقیق او مشخص نبود. در مارس 2023، مقامات مونته نگرو او را به دلیل تلاش برای پرواز به دبی با گذرنامه جعلی دستگیر کردند که منجر به محکومیت چهار ماهه زندان شد.

تقریباً یک سال پس از دستگیری وی، بحث در مورد استرداد کوون به ایالات متحده یا کره جنوبی ادامه داشت. دولت مونته نگرو بارها تصمیم مبنی بر اخراج بنیانگذار Terraform Labs را مورد بازنگری قرار داد.

در 5 مارس، طرح واگذاری این کارآفرین به مقامات آمریکایی معکوس شد. دادگاه استیناف مونته نگرو تصمیم دادگاه بدوی را با اشاره به “نقض جدی مفاد دادرسی کیفری” لغو کرد.

در نتیجه، دادگاه عالی مونته نگرو تصمیم به استرداد دو کوون به کره جنوبی گرفت. این حکم اجازه می دهد تا یک روند ساده برای انتقال متهم به مقامات کره جنوبی برای اقدامات قانونی بیشتر انجام شود.

جمع بندی

نزدیک به دو سال از سقوط یک پروژه ارز دیجیتال که زمانی برجسته بود، می گذرد. در حالی که ممکن است به نظر برسد که این فصل در حال بسته شدن است، رویدادهای در حال آشکار شدن چیز دیگری را نشان می دهند.

ورشکستگی Terraform Labs و استرداد بنیانگذار آن، Do Kwon، آغاز مرحله جدیدی در یکی از بزرگترین سقوط ارزهای دیجیتال است. سرنوشت سرمایه گذارانی که میلیاردها دلار در این پروژه از دست داده اند، همچنان نامشخص است، و همچنین ماهیت خاص جریمه هایی که ممکن است Kwon با آن مواجه شود، نامشخص است.

با دو سال تحقیق در پشت سر آنها، انتظار می رود مقامات کره جنوبی موضعی قاطع در برابر کوون به دلیل ادعای فریب، طفره رفتن و عدم همکاری وی اتخاذ کنند.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا