آموزش

اندیکاتور فیبوناچی چیست و در چارت ارزهای دیجیتال چه کاربردی دارد ؟

فیبوناچی برای تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال  از بهترین ابزار ها میباشد که کاربرد بسیار زیادی نیز دارد. برای اینکه بهتر متوجه بشویم اندیکاتور فیبوناچی چیست و در چارت ارزهای دیجیتال  چه کاربردی دارد، با ادامه مطلب در این مقاله همراه ما باشید.

اندیکاتور فیبوناچی چیست

در تحلیل های تکنیکال  برای پیش‌بینی روش ها و راه حل های زیادی وجود دارد. اندیکاتوره و اسیلاتور، الگوهای نموداری و روش فیبوناچی از این روش هاستکه  برای تحلیل قیمت ارزهای دیجیتال استفاده میگردد.

قیمت‌ ها در ارزهای دیجیتال بر اساس الگوهای مشخصی حرکت میکنند؛ به همین علت نیز تکرار الگوها، تحلیل تکنیکال کاربرد دارند. یکی از الگوهایی که در بازارهای مالی تکرار میشود، واکنش قیمت به اعداد فیبوناچی است. نسبت‌های فیبوناچی در تحلیل تکنیکال نقطه های مهم و اصلی نمودار را مشخص می کنند. برای توضیح بهتر اندیکاتور فیبوناچی چیست در چارت ارزهای دیجیتال چه کاربردی دارد با ادامه مقاله همراه ما باشید.

بهترین اندیکاتور فیبوناچی کدامند

اندیکاتور فیبوناچی یا Fibonacci indicator بسیار زیاد هستندکه هر یک از آنها جداگانه  نیز برای هدفهای مشخص و معینی طراحی میگردند و اجرا میشوند . پس باید درباره آنها بسیار مطالعه نموده  و شیوه کارکردن با انها را نیز یادبگیرید. انواع متنوعی از اندیکاتورهای فیبوناچی وجود دارد، اما بهترین اندیکاتور فیبوناچی در سه مدل هستند که در ادامه مقاله آنها را به اختصار معرفی میکنیم.

فیبوناچی اصلاحی

فیبوناچی اصلاحی نوعی ابزار است که می‌تواند به شما نقطه های برگشت نمودار را نشان دهد . مثلاً  اگر قیمت روند صعودی داشت، احتمالاً چار یک موج اصلاحی می شود. در این موقعیت، پیدا کردن نقاط برگشت و  هدف یابی اصلاح برای شما کار دشواری میباشد.

اندیکاتور فیبوناچی چیست و در چارت ارزهای دیجیتال چه کاربردی دارد ؟
اندیکاتور فیبوناچی چیست و در چارت ارزهای دیجیتال چه کاربردی دارد ؟

فیبوناچی اصلاحی به شما این کمک را میکند تا نقاط امنی را جهت برگشت و تمام شدن اصلاح پیدا کنید. در این ابزار فقط مهم است که شما دو قله و دره را به هم دیگر وصل کرده که سطح های فیبوناچی در بین آن دونقطه پیدا شوند. در این موقعیت قیمت ‌هایی که روی نسبت ‌های فیبوناچی هستند، می ‌توانندنقطه ها باشند. به این نکته دقت کنید که  که نسبت‌های ۵۰، ۶۱.۸ و ۷۸.۶  از مهم ‌ترین نسبت ‌ها در فیبوناچی اصلاحی میباشند.

فیبوناچی بازتابی (Projection)

این فیبوناچی هنگامی کاربرد دارد که قرار است یک حرکت قیمتی را هدف یابی کنید. در این هنگام باید سه نقطه (پیوت) متوالی را به به هم وصل کنید.  سه نقطه شما باید به‌صورت کف-سقف-کف یا سقف-کف-سقف قرار بگیرد.

نسبت ‌های خیلی مهم در این فیبوناچی شامل ۶۱.۸ و  ۱۶۱.۸ است که در این نقطه ها احتمال بازگشت قیمت بسیار زیاد میباشد. بر اساس این می توانید که معامله ای را بررسی کنید  و با یک حدود تقریبی خوب مقدار زیان و حد سود را متوجه شوید.

فیبوناچی گسترده (Extension)

کارکرد این فیبوناچی شبیه به کارکرد فیبوناچی اصلاحی است. در این فیبوناچی شما عوض یافتن نقاط برگشت قیمت در اصلاح، هدف های قیمت بعد از رسیدن به نقاط مهم را پیدا می ‌کند. از نقاط مهم این اندیکاتور ۱۶۱.۸ و ۲۶۱.۸ هستند.

راهکارهای معاملاتی با اندیکاتور فیبوناچی

مدل های اندیکاتور فیبوناچی نقاط ورود و خروج زیادی را میتوتند به ما ارائه دهد که طبق روش مشخصی باعث معامله میگردد. سه راهکار اسای جهت معامله با استفاده از ابزارهای فیبوناچی وجود دارد که در ادامه آن ها را توضیح میدهیم.

راهکار معامله با فیبوناچی اصلاحی

هنگامی که در روند افزایشس  قیمت وارد اصلاح میگردد، می‌توانید نمودار را رصد نمایید تا به نقاط مهمی برسد. در این موقعیت میتوان به‌ شکل پلکانی به سهم وارد شوید و در انتظار برگشت نیز بمانید.  در این راهکار نگهداری نقطه ی میزان ضرر دارای اهمیت بسیار زیادی است.

در اینراهکار می‌توان سه پلکان هم وزن جهت ورود به سهم در نقطه های ۵۰، ۶۱.۸ و ۷۸.۶ در نظر داشته باشید. در این حالت حد ضرر شما شکستن نسبت ۱۰۰ فیبوناچی است. می‌توانید حد سود خود را سقف پیشین نیز درنظر بگیرید.

اندیکاتور فیبوناچی چیست و در چارت ارزهای دیجیتال چه کاربردی دارد ؟
اندیکاتور فیبوناچی چیست و در چارت ارزهای دیجیتال چه کاربردی دارد ؟

راهکار معامله با فیبوناچی پروژکشن

فیبوناچی پروژکشن به شما هدفهای قیمت را نشان میدهد. در این ابزار شما سه پیوت در اختیار دارید. مثلاً اگر پیوت سوم که کف است ( زیرا معامله شما در راستای خرید می باشد) وارد سهم می‌شوید. در این صورت حد سود شما سقف پیشین و نقاط مهم فیبوناچی پروژکشن مثل ۶۱.۸ و ۱۶۱.۸ است. در این راهکار شما به شکل پلکانی سود خود را ذخیره میکنید و با احتیاط بسیار در معامله باشید تا بتوانید روند را ارزیابی کنید.

در این راهکار نیر باید حد ضرر خود را به صورت دستی تنظیم کنید. خوب است که حد ضرر کمتر از کف پیشین نباشد. زیرا  در آن صورت احتمال دارد که اصلاح قیمت فرسایشی گردد و به دارایی شما آسیبی بزند.

استراتژی معامله با فیبوناچی گسترده

هنگامی که قیمت به مقاومت رسید، فیبوناچی گسترده به شما این امکان را میدهد که متوجه شوید اگر مقاومت شکست خورد، قیمت تا چه میزانی رشد میکند. در این حالت شما ترکیبی از اندیکاتور فیبوناچی گسترده  و  ترسیمی را برای ورود به معامله باید بیاموزید.

هنگامی که  قیمت سقف پیشین شکست به سهم وارد شوید. حد سود شما نقاط مهم فیبوناچی گسترده مانند ۱۶۱.۸ است. حد ضرر شما نسبت‌های ۱۰۰ و ۷۸.۶ فیبوناچی است.  در صورت شکست این نقاط،  بهتر است برای رعایت حد ضرر معامله ‌تردید نداشته باشید.

تعیین کردن میزان سود و زیان با اندیکاتور فیبوناچی

شما از نسبت ‌های فیبوناچی برای تعیین کردن حد سود و زیان خود در معاملات میتوانید استفاده کنید و ریسک معاملات را کمتر کنید. ادغام نسبت‌ های فیبوناچی به صورت ترسیمی در تحلیل تکنیکال قدرت زیادی دارند، پس بهتر است از این دو روش را در کنار یکدیگر بهره ببرید.

دلیل شهرت تحلیل فیبوناچی در معاملات

  • سطوح فیبوناچی اعداد هندسی میباشند، پس سطوح گسترش (extension) و اصلاحی (retracement) بعد از رسم، خیلی عالی به نظر می آیند.
  • سطوح فیبوناچی نقاط مرجع قابل دسترسی را فراهم کرده و در صورت استفاد صحیح، از انتزاعی شدن موضوع جلوگیری می‌کنند.
  • سطوح گسترش و اصلاحی فیبوناچی، سطوح نامرئی حمایت و مقاومت هستند.

نسبت‌های فیبوناچی در ریاضیات و بازارهای مالی بسیار معروف هستند و کاربرد دارند. یکی از کاربردهای آن در استفاده از اندیکاتور فیبوناچی است. با آموختن راهکارهای استفاده از اعداد فیبوناچی، راهکارهای معاملاتی شخصی خود را را افزایش دهید و تقویت کنید.

اندیکاتور فیبوناچی چیست و در چارت ارزهای دیجیتال چه کاربردی دارد ؟
اندیکاتور فیبوناچی چیست و در چارت ارزهای دیجیتال چه کاربردی دارد ؟

ابزارهای فیبوناچی به ‌شکلی طراحی شده اند که تریدرها و کاربران را در پیش ‌بینی کردن واکنش نمودار قیمت کمک کنند و بهترین موقعیت ها را برای ورود به معامله به آن‌ان بگویند. ابزارهای فیبوناچی مبانی پیچیده ریاضی دارند، اما این مورد نباید جلوی استفاده معامله‌گران از آنان را بگیرد، چون برای درک  ابزارهای فیبوناچی، کاربران، به انجام محاسبات ریاضی نیازی ندارد. پس با استفاده از این ابزارها  احتمال موفقیت خود را افزایش دهید.

اکنون که با اندیکاتور فیبوناچی چیست در چارت ارزهای دیجیتال چه کاربردی دارد ، آشنا شدیم، میتوانید معاملات شخصی خود را تحلیل و ترید کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا