اخبار رمز ارز

ابزار آزادی Rarimo، فناوری بلاک چین را با رای دادن ادغام می کند

در عصری که نوآوری دیجیتال با فرآیندهای دموکراتیک تلاقی می‌کند، آخرین توسعه راریمو – “ابزار آزادی” – با هدف تکان دادن چشم‌انداز سیستم‌های انتخاباتی است.

راریمو یک پروتکل هویت دیجیتالی را معرفی کرد که برای متحول کردن طرز تفکر ما در مورد رای دادن و حریم خصوصی شخصی طراحی شده است. این پلت فرم رای گیری مبتنی بر دانش صفر امکان ایجاد سیستم های رای گیری ایمن و بدون دستکاری را فراهم می کند که در آن افراد می توانند آزادانه نظرات خود را بدون نگرانی از تجاوز به حریم خصوصی یا پیامدهای معتبر بیان کنند.

برخلاف مکانیسم‌های رای‌گیری سنتی، ابزار Freedom از فناوری بلاک چین و مدیریت هویت استفاده می‌کند تا اطمینان حاصل شود که هر رأی ناشناس و قابل تأیید است.

لاشا آنتادزه، یکی از بنیانگذاران راریمو، با کریپتوفارسدر مورد خاستگاه Freedom Tool، نحوه مبارزه با تقلب در انتخابات و اهمیت حمایت از دموکراسی و آزادی شخصی صحبت کرد.

به نظر می رسد که ابزار آزادی یک برنامه پیشگامانه برای انتخابات و نظرسنجی های ناشناس است. این ایده چگونه شکل گرفت و چه چیزی باعث شد که انجمن راریمو این راه حل را توسعه دهد؟

آنتادزه: هویت برای اکثریت قریب به اتفاق تعاملات آنلاین حیاتی است، اما web3 فاقد یک لایه هویت بود، بنابراین ما می‌خواستیم آن را ارائه دهیم. با این حال، ما همچنین می خواستیم حریم خصوصی را در این لایه جاسازی کنیم. هویت بدون آن نمی‌تواند کار کند، و ZKPها به ما اجازه می‌دهند بر محدودیت‌های هویتی بلاک چین غلبه کنیم – عمدتاً اینکه همه چیز در زنجیره برای هر کسی و همه قابل مشاهده است. رای‌گیری نمونه‌ای عالی از جایی است که باید هویت خود را ثابت کنید اما حریم خصوصی خود را حفظ کنید، اما تنها یکی از موارد استفاده از این قبیل است.

با بیش از 64 انتخابات در سراسر جهان در سال 2024، چگونه ابزار آزادی را برای رسیدگی به موضوعاتی مانند تقلب در انتخابات، ارعاب رأی دهندگان و کنترل بر رأی در کشورهای مختلف تصور می کنید؟

ابزار آزادی رای گیری و رأی گیری را امکان پذیر می کند که نه تنها بدون نظارت، بلکه توسط شهروندان نیز اداره می شود. جوامع آزادند تا شرایط انتخاباتی خود را تعیین کنند و مشخص کنند که کدام نامزدها در برگه رای هستند و چه کسی می تواند رای دهد. در مناطقی که مخالفان از شرکت در انتخابات منع شده اند و گروه های اقلیت به طور سیستماتیک از رای دادن محروم می شوند، این قابلیت قدرت را به سمت مردم باز خواهد گرداند. ابزار آزادی نشان‌دهنده دسته‌ای از فناوری است که نه صرفاً به‌عنوان بهبود یا اصلاحی برای کاستی‌های سیستم‌های موجود طراحی شده‌اند. در عوض، به عنوان یک راه حل موازی تصور می شود که اساساً با هدف تضمین حق اساسی بشر برای آزادی بیان است.

اولین اجرای روی زمین در رژیم اروپای شرقی خواهد بود. آیا می توانید در مورد چالش های اجرای ابزار در چنین مناطقی و تأثیر بالقوه بر مخالفان و گروه های اقلیت توضیح دهید؟

در محیط‌های توتالیتر، ابزار آزادی مخالفت را قادر می‌سازد تا زنده بماند. در کشور اروپای شرقی که اولین پیاده سازی ابزار آزادی در حال راه اندازی است، یکی از معدود راه های امن برای مخالفت را فراهم می کند. این نه تنها صدای مخالفان را می دهد، بلکه به آنها اجازه می دهد تا سازماندهی و متحد شوند. از قابلیت های رای گیری و رای گیری می توان برای هر چیزی استفاده کرد، از انتخاب رهبر اپوزیسیون گرفته تا تعریف موضوعات محوری که باید روی آنها تمرکز کرد. به طور بحرانی، احساساتی که منعکس می‌کند و تعداد کاربرانی که جذب می‌کند، به مخالفان اطمینان می‌دهد که تنها نیستند و آنها را برای ادامه مبارزه شجاع می‌کند.

ابزار آزادی از چه جهاتی با دیدگاه اصلی ساتوشی ناکاموتو مبنی بر توانمندسازی افراد و تمرکززدایی قدرت، که فراتر از امور مالی گسترش یافته و هویت شخصی و آزادی را در بر می گیرد، همسو می شود؟

Freedom Tool ادامه هدف ساتوشی برای سپردن قدرت به دست مردم است. سفر بلاک چین با جدا کردن پول و دولت آغاز شد و ابزار Freedom Tool قصد دارد این اصل را به هویت تعمیم دهد، که به همان اندازه برای آزادی فردی در عصر مدرن ضروری است.

آیا می‌توانید ویژگی‌های کلیدی Freedom Tool و نحوه استفاده از فناوری بلاک چین و مدیریت هویت با دانش صفر را برای رای‌گیری ایمن و ناشناس توضیح دهید؟

با ابزار Freedom، شهروندان واجد شرایط بودن خود را با اسکن گذرنامه های بیومتریک خود با تلفن های خود ثابت می کنند. داده‌های تراشه بیومتریک داخل پاسپورت تأیید می‌شود و پس از تأیید صحت، کارت رأی‌گیری ناشناس صادر می‌شود. سپس شهروند از این مجوز برای رای دادن استفاده می کند. رمزنگاری دانش صفر برای قطع هر گونه پیوند بین مجوز رأی گیری و داده های گذرنامه استفاده می شود تا این دو نتوانند جفت شوند. وقتی شناسه و کارت رای گیری نمی توانند جفت شوند، شهروند و رای آنها نیز نمی توانند جفت شوند.

اطلاعات گذرنامه هرگز از دستگاه تلفن همراه مورد استفاده برای اسکن خارج نمی شود. این بدان معنی است که داده ها هرگز از طریق سرور عبور نمی کنند و هیچ نقطه ای وجود ندارد که بتوان آن را رهگیری کرد. ابزار آزادی علاوه بر محافظت از شهروندان در برابر نظارت، از بلاک چین برای محافظت از آرا در برابر تقلب استفاده می کند. همه رای‌ها مستقیماً روی بلاک چین منتشر می‌شوند، جایی که هم ضد دستکاری و هم قابل بازرسی عمومی هستند.

برگه های انتخاباتی به عنوان قراردادهای هوشمند در زنجیره بلوکی اجرا می شوند که در آن معیارهای مربوط به اینکه چه کسی می تواند رای دهد و در مورد چه موضوعی می تواند از پیش تعریف شود. برگه های رای می تواند توسط هر کسی در یک شبکه ارسال شود، اما برای فعال شدن نیاز به یک آستانه پشتیبانی دارد. توضیحات فنی دقیق تر را می توان در مقاله سفید ما یافت.

ادغام ابزار آزادی در رژیم اروپای شرقی مستلزم دخالت مستقیم در فرآیندهای سیاسی است. جامعه راریمو چگونه چالش‌ها یا مخالفت‌های بالقوه دولت‌ها را هنگام اجرای چنین ابزارهایی بررسی می‌کند؟

«ابزار آزادی» قطعه‌ای از فناوری با پایه‌ای منبع باز است که به هر کسی در سراسر جهان این امکان را می‌دهد تا از آن برای اهداف مختلف، از سیاسی گرفته تا تجاری، استفاده کرده و آن را اصلاح کند. هیچ مکانیزمی برای مشارکت کنندگان آن یا سایرین در اکوسیستم وجود ندارد تا تکامل آن را کنترل یا متوقف کنند.

انگیزه‌ها برای اجرای سطح زمین توسط بازیگرانی هدایت می‌شوند که ابزار را کشف می‌کنند و در حالت ایده‌آل، با چشم‌انداز اصلی پشت ایجاد آن هماهنگ می‌شوند. درک این نکته ضروری است که توسعه دهندگان این ابزار هیچ برنامه سیاسی را از طریق مشارکت های تکنولوژیکی خود دنبال نمی کنند. باور اصلی آنها بر توانمندسازی فردی و اعتقاد به آزادی بیان متمرکز است.

RariMe، MetaMask Snap معرفی شده توسط Rarimo، بر مدیریت هویت دیجیتال تمرکز دارد. چگونه این ادغام با دیدگاه گسترده‌تر راریمو از اینترنت غیرمتمرکز و متمرکز بر حریم خصوصی همسو می‌شود؟

چشم انداز کلان این است که اطمینان حاصل شود که کاربران بر هویت دیجیتال خود کنترل دارند. Freedom Tool تنها یکی از راه‌حل‌های هویتی متعددی است که با Rarimo ساخته شده است که حریم خصوصی و مالکیت هویت را دوباره به دست افراد می‌دهد.

MetaMask Snap یکی دیگر از موارد است. این هویت خودمختار را در اکوسیستم گسترده‌تر وب 3 ادغام می‌کند و به کاربران اجازه می‌دهد تا اعتبارنامه‌های خود را ذخیره کنند و بر نحوه استفاده از آن‌ها کنترل داشته باشند و در صورت تقاضا برای آنها ZKP تولید کند. این یک تضاد با مدل فعلی هویت web2 است، که ما را مجبور می کند به ارائه دهندگان هویت متمرکز تکیه کنیم.

با توجه به چشم‌انداز سریع در حال تحول فناوری بلاک چین و هویت دیجیتال، راریمو چه پیشرفت‌ها یا پیشرفت‌هایی در آینده دارد تا فضا را متحول کند؟

نوآوری اصلی در قلب Freedom Tool ZKP برای پاسپورت های بیومتریک بود. این یک لایه حریم خصوصی را به یکی از جهانی ترین اشکال هویت معرفی می کند: پاسپورت.

رای دادن تنها یکی از مواردی است که ممکن است بخواهید سن یا شهروندی خود را ثابت کنید و بدانید که هیچ احتمالی وجود ندارد که به اطلاعات شخصی شما دسترسی پیدا کند یا به بیرون درز کند. طیف وسیعی از موارد استفاده برای این فناوری وجود دارد که جامعه Rarimo قصد دارد آن را بسازد.

به طور کلی، Rarimo یک لایه برای دسترسی جهانی و تأیید هویت دیجیتال است. این پروتکل یک روش ساختاریافته برای برنامه های شخص ثالث برای اتصال و تأیید اطلاعات از طیف وسیعی از صادرکنندگان ارائه می دهد. ما قصد داریم به ایجاد قابلیت همکاری در فضای هویت غیرمتمرکز ادامه دهیم تا کاربران بتوانند به طور یکپارچه هویت خود را در وب 3 منتقل کنند.

اکوسیستم Rarimo بر اساس اصول خودمختاری و هویت‌های خود مدیریتی، با استفاده از بلاک چین، شناسه‌های غیرمتمرکز (DID)، فناوری دانش صفر، و استانداردهای هویت غیرمتمرکز مختلف بنا شده است تا اطمینان حاصل شود که کاربران بر حضور آنلاین خود کنترل دارند.

توسعه آن بسیار افقی و مشارکتی است. این رویکرد شخصاً مرا هیجان زده می‌کند، زیرا می‌بینم که برنامه‌های نوآورانه و غیر مرتبط با تعریف از ترکیب هویت غیرمتمرکز با فناوری بلاک چین ناشی می‌شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا