اخبار رمز ارز

پایان دوران حریم خصوصی؟

در میان اخباری مبنی بر اینکه بایننس مونرو را از فهرست حذف می‌کند، آیا جامعه کریپتو باید خود را برای افول دوران توکن‌های ناشناس آماده کند یا راه‌حل‌های جایگزین پدیدار خواهد شد؟

در دنیای ارزهای دیجیتال، تراکنش‌ها در یک دفتر کل ثبت می‌شوند، به این معنی که با کمی تلاش می‌توان هویت یک فرد را ردیابی کرد. با این حال، سکه‌های متمرکز بر حریم خصوصی قصد تغییر آن را دارند.

سکه های ناشناس، ارزهای دیجیتالی هستند که برای حفظ محرمانگی از طریق مبهم کردن حرکت وجوه در شبکه هایشان طراحی شده اند. محبوب ترین توکن های ناشناس عبارتند از:

  • Monero (XMR): Monero از امضای حلقه برای ترکیب کلیدهای خصوصی و عمومی استفاده می کند.
  • Zcash (ZEC): این سکه از پروتکل zk-SNARK استفاده می‌کند و کاربران را قادر می‌سازد تا صحت اطلاعات را بدون فاش کردن جزئیات اثبات کنند.
  • کومودو (KMD): یک فورک Zcash که تراکنش های عمومی و ناشناس را با استفاده از اثبات دانش صفر و پروتکل اثبات کار با تاخیر (dPoW) تسهیل می کند.
  • Dash (DASH): سکه‌ها را از چندین فرستنده به عناصر تقسیم می‌کند و آنها را کاملاً با هم مخلوط می‌کند.
  • Verge (XVG): از نرم افزار Tor برای پنهان کردن مکان های انتقال و آدرس های IP کاربر استفاده می کند

چند سال پیش، بسیاری از سرمایه‌گذاران، معامله‌گران و کاربران دارایی‌های کریپتو دیدگاه منفی نسبت به کوین‌های ناشناس داشتند. علیرغم این احساس، گروهی اختصاصی از تحسین‌کنندگان همچنان پتانسیل چنین فناوری را می‌بینند. با این حال، حجم عظیم علاقه مندان ممکن است به سطوحی که در گذشته دیده می شد نرسد.

مشکل توکن های ناشناس چیست؟

هدف اصلی ارزهای رمزنگاری شده ناشناس محافظت از حریم خصوصی تراکنش های مالی است. با این حال، گسترش آنها با افزایش قابل توجه حملات کلاهبرداری و جرایم مالی مربوط به ارزهای دیجیتال همزمان شده است، و مهاجمان از این توکن ها برای پنهان کردن حرکت وجوه غیرقانونی استفاده می کنند.

در پاسخ، دولت‌ها در سراسر جهان به سمت مقررات سخت‌گیرانه‌تر ارزهای رمزنگاری‌شده حرکت کرده‌اند و آنچه را که به عنوان سکه‌های محرمانه شناخته می‌شوند هدف قرار داده‌اند. برخی از پلتفرم های رمزنگاری تصمیم گرفته اند که پشتیبانی از این توکن های متمرکز بر حریم خصوصی را متوقف کنند.

با خودداری از ممنوعیت صریح ارزهای دیجیتال، دولت ها قصد دارند به دو نگرانی اصلی رسیدگی کنند: حفاظت از سرمایه گذاران و معامله گران و مهار فعالیت های مجرمانه که توسط ارزهای دیجیتال تسهیل می شود.

همچنین بخوانید:   دو سناریو احتمالی برای بیت کوین درهفته پیش رو

تحریم‌ها علیه تورنادو کش

در 8 آگوست 2022، وزارت خزانه داری ایالات متحده یک به روز رسانی به فهرست تحریم ها (SDN) منتشر کرد و پروتکل ارز دیجیتال Tornado Cash و آدرس های کیف پول دیجیتال مرتبط با آن را اضافه کرد. این تصمیم ناشی از یافته‌هایی است که نشان می‌دهد این پلتفرم در شویی وجوه غیرقانونی به‌دست‌آمده است، جایی که دارایی‌های رمزنگاری با استفاده از درآمدهای حاصل از فعالیت‌های غیرقانونی به دست آمده است.

منبع: بیضوی

OFAC همچنین ادعا می کند که Tornado Cash به ابزاری کلیدی تبدیل شده است که توسط مجرمان برای شستشوی وجوه ارزهای دیجیتال به سرقت رفته از صرافی ها و بازی های غیرمتمرکز مانند Axie Infinity استفاده می شود.

تحریم‌ها علیه تورنادو کش نشان‌دهنده یک اقدام نظارتی مهم است که نه تنها میکسرهای رمزنگاری را هدف قرار می‌دهد، بلکه نگرانی‌ها را در مورد سکه‌های افزایش‌یافته حریم خصوصی نیز به طور کلی برجسته می‌کند. گسترش تحریم‌ها فراتر از آدرس‌های فردی برای دربرگرفتن کدهای پروژه، یک اقدام بالقوه پیش‌بینی‌کننده با پیامدهای گسترده، به‌ویژه برای شهروندان ایالات متحده ایجاد می‌کند.

این تحولات نگرانی‌هایی را در جامعه ارزهای دیجیتال در مورد ممنوعیت احتمالی سایر ارزهای دیجیتال ناشناس ایجاد کرده است. به عنوان مثال، جامعه مونرو یک نتیجه منفی احتمالی را تأیید می کند، به ویژه پس از دستگیری الکسی پرتسف از تیم تورنادو کش، زیرا بسیاری مونرو را یک رقیب مستقیم می دانستند.

روند حذف سکه های ناشناس

روند قابل توجهی به سمت افزایش مقررات در حوزه ارزهای دیجیتال وجود دارد و صرافی‌های بزرگ به دنبال مجوز در حوزه‌های قضایی مختلف برای اطمینان از انطباق با مقررات هستند.

در دسامبر 2023، صرافی رمزنگاری OKX اعلام کرد که چندین ارز رمزنگاری ناشناس از جمله Monero و ZCash را از فهرست حذف کرده است. این پلتفرم دلیل حذف جفت های معاملاتی را «عدم رعایت معیارهای سختگیرانه آن» ذکر کرده است.

به طور مشابه، بایننس اعلام کرد که ارزهای رمزنگاری ناشناس مانند Monero را در ماه فوریه حذف کرده است که باعث کاهش قابل توجهی در ارزش XMR تقریباً 20٪ شده است.

CEX های اصلی در حذف سکه های ناشناس از فهرست پافشاری می کنند: پایان دوران حفظ حریم خصوصی؟ - 2
منبع: CoinMarketCap

در ژوئن 2023، به دنبال بازخورد کاربران، بایننس تصمیم خود را برای حذف برخی از سکه های حریم خصوصی در برخی از کشورهای اروپایی لغو کرد. هفت ارز دیجیتال از جمله Decred، Dash، Zcash، PIVX، Navcoin، Secret و Verge در فرانسه، ایتالیا، لهستان و اسپانیا از فهرست خارج شدند. این شرکت تصریح کرد که محدودیت ها همچنان برای Beam، Monero، Mobilecoin، Firo و Horizen اعمال خواهند شد. صرافی کریپتو امکان ایجاد یک طبقه بندی به روز شده از سکه ها را که الزامات تنظیم کننده ها را برآورده می کند، اعلام کرد.

همچنین بخوانید:   آلت کوین های بزرگ در هفته گذشته تا 50 درصد ضرر کردند

برخی از اعضای جامعه کریپتو حدس می‌زنند که تصمیم بایننس برای حذف مونرو از فهرست به دلیل عدم تمایل آن به تعامل با ارزهای دیجیتال ناشناس است که ممکن است با منافع دولت تضاد داشته باشد.

مقامات نظارتی در ایالات متحده و جاهای دیگر نگرانی هایی را در مورد مبادله مطرح کرده اند. دور شدن بایننس از سکه های ناشناس را می توان به عنوان پاسخی به فشار نظارتی تفسیر کرد.

چه اتفاقی برای ارزهای دیجیتال ناشناس خواهد افتاد؟

مقامات در تأیید ابزارهای پرداخت کاملاً ناشناس مردد هستند. آیا آنها با سکه های حریم خصوصی مانند بیت کوین رفتار خواهند کرد؟ بعید. رگولاتورها بر قوانین سختگیرانه ای فشار می آورند که نیازمند شناسایی و گزارش کامل تراکنش است.

در نتیجه، ممکن است سکه های خصوصی در روند کلی پذیرش جهانی ارزهای رمزپایه مناسب نباشد. ممکن است صرافی ها همچنان از آنها امتناع کنند و نباید انتظار هجوم پول نهادی را داشته باشند. با این حال، اگر تیم‌ها تابع ناشناس بودن را رها کنند، پروژه‌های آن‌ها ویژگی‌های منحصربه‌فرد و بخش قابل توجهی از کاربران خود را از دست خواهند داد.

الکساندر ری، مدیرعامل آلبوس پروتکل، یک پلتفرم تأیید KYC، نگرانی خود را در مورد آینده ارزهای دیجیتال ناشناس در تنظیمات مالی تنظیم شده ابراز کرد. او در مصاحبه با کریپتوفارسگفت:

قانون‌گذاران به طور فزاینده‌ای به ارزهای دیجیتال ناشناس نه تنها با شک و تردید، بلکه به عنوان ابزاری فعال برای فرار از شفافیت و مقررات AML/ATF نگاه می‌کنند. این دیدگاه فقط یک پیش‌بینی نیست، بلکه بازتابی از تقاضاهای در حال تحول برای نظارت در حوزه ارزهای دیجیتال است، که راه بالقوه دشواری را برای پذیرش و پایداری ارزهای دیجیتال ناشناس در محافل مالی تنظیم‌شده نشان می‌دهد.

الکساندر ری، مدیرعامل پروتکل آلبوس

شاید جامعه کریپتو به زودی شاهد تغییر در موقعیت در میان بسیاری از سکه های خصوصی باشد. برخی ممکن است وضعیت ناشناس خود را رها کنند و بر توسعه مقیاس پذیری و سرعت شبکه تمرکز کنند. و برخی از آنها برای کسانی که برای حفظ حریم خصوصی ارزش قائل هستند یک محصول خاص باقی خواهند ماند.


نوشته های مشابه

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا