پاداش در ازای کاردرآمد بدون سرمایه گذاریماینینگویژه

همه چیز درباره استخراج ارز دیجیتال با کارت گرافیکی (GPU Mining)

استخراج رمز ارز یا ماینینگ کریپتو، این روزها به موضوعی داغ و محبوب در محافل کریپتویی سراسر کشور تبدیل شده است. البته ماینینگ چیز جدیدی نیست. در واقع بحث استخراج ارز دیجیتال از ابتدای پیدایش بیت کوین در سال 2009 وجود داشته است، چرا که بیت کوین های جدید تنها به این صورت ایجاد می شوند.

استخراج رمز ارز یعنی حل معادلات بسیار پیچیده رمزنگاری شده از طریق استفاده از رایانه ها برای دریافت ارز دیجیتال به عنوان پاداش. رایانه هایی که برای حل این مسائل بسیار پیچیده استفاده م شود، نوع استخراج یا ماینینگ را تعیین می کند.

ابتدایی ترین و اصلی ترین راه برای استخراج ارز دیجیتال، استفاده از قدرت پردازشی یک دستگاه ASIC و پردازنده اصلی (CPU). با اینحال این روزها از طریق کارت گرافیکی رایانه یا GPU هم می توان ارز دیجیتال استخراج کرد.

استخراج با کارت گرافیکی (GPU Mining) چیست؟

استخراج ارز دیجیتال با کارت گرافیکی یا GPU Mining همانطور که از نامش پیداست به معنای استفاده از قدرت پردازشی کارت گرافیکی گیمینگ برای حل مسائل پیچیده بلاکچین ها به جهت تایید تراکنش های دیجیتالی در آن بلاکچین است.

بدیهی است که برای استخراج ارزهای دیجیتال، کوین های دیجیتالی باید در ساختار بلاکچینی بخصوصی که از مکانیزم اثبات کار (Proof of Work) قرار گرفته باشند. رمزارزهایی مثل بیت کوین (BTC)، اتریوم (ETH)، مونرو (XMR)، لایتکوین (LTC) و داجکوین (DOGE) از نمونه کوین هایی هستند که می توان آن ها را استخراج کرد.

NVIDIA GeForce GTX 1070: محبوب ترین کارت گرافیک برای استخراج ارز دیجیتال

با اینکه در بازار کارت گرافیک های متنوعی وجود دارد، ولی کارت هایی که مناسب استخراج ارز دیجیتال هستند، آن هایی هست که به طور اختصاصی برای گیمینگ طراحی شده اند، نه آن هایی که برای رندر ویدیو یا کارهای ابتدایی دیگر کاربرد دارند. بعد از اینکه ماینرهای برای استخراج کوین های خود به سمت کارت گرافیک های شرکت های NIVIDA و AMD روی آوردند، قیمت سهام این شرکت ها به طرز قابل توجهی افزایش یافت. در این بین NVIDIA GeForce GTX 1070 یکی از محبوبترین GPU های بازار برای کار استخراج است که البته مصرف برق بسیار مناسبی هم دارد. البته مدل های مختلف دیگری هم در بازار موجود هست که با کمی تحقیق می توانید با آن ها آشنا شوید.

با اینکه در گذشته استخراج بیت کوین و ارزهای دیجیتال دیگر در خانه و با رایانه رومیزی یا حتی لپتاپ ممکن بود، ولی این روزها به خاطر افزایش محبوبیت ماینینگ و ورود شرکت های بزرگ و ایجاد مزارع استخراج رمزارز و همچنین پدیده هاوینگ (Halving) بیت کوین، این کار بسیار سخت و تقریبا بدون سود شده است. اغلب فعالیت های ماینینگ که شامل استفاده از کارت گرافیک و سیستم های مخصوص ماینینگ می شوند، حالا به استخرهای ماینینگ روی آورده اند. در این استخرها، قدرت پردازشی گروهی از افراد با یکدیگر ترکیب می شود تا سریع تر یک بلاک پیدا شود و پاداش ایجاد شود. لازم به ذکر است که بعد از پیدا شدن یک بلاک، پاداش به دست آمده بین مشارکت کنندگان استخر تقسیم می شود.

همانطور که اشاره کردیم، هر یک از مشارکت کنندگان در استخر که برای یافتن یک بلاک قدرت پردازشی خود را صرف کرده اند، بسته به مقدار قدرت پردازشی به اشتراک گذاشته شده، بخشی از این پاداش را دریافت می کنند.

استخراج ارز دیجیتال با کارت گرافیک چگونه است؟

استخراج ارز دیجیتال با کارت گرافیک در سال 2017 به محبوبیت بسیار زیادی رسید. یعنی در همان زمانی که بیت کوین به قله تاریخی خود در سطح 20,000 دلار رسیده بود. البته این قله بعد ها در ژانویه 2021 شکسته شد و به دو برابر آن هم رسید. از آن زمان تاکنون، افراد زیادی در سراسر دنیا شروع به جستجو برای بهترین کارت گرافیک کردند تا بتوانند با صرف هزینه کمتر، به پاداش بیشتری برسند.

مسائل پیچیده ریاضی که توسط قدرت پردازشی رایانه ها حل می شود، معمولا از نوع معادلات SHA-256 است. در پدیده استخراج، رایانه یک SHA-256 را که در واقع یک الگوریتم ریاضی رمزنگاری شده است را می گیرد و آن را به یک خروجی تبدیل می کند. خروجی این معادله همیشه یک عدد 256 بیتی است.

الگوریتم SHA-256

مسائل SHA-256 رمزنگاری شده که باید توسط رایانه ها حل شود، در واقع جزئیاتی از پرداخت ها و الگوریتم های مورد نیاز برای برقراری امنیت بلاکچین و محافظت از آن در برابر هکرهایی هست که برای پرداخت دوگانه کوین ها تلاش می کنند. به جهت کمک رسانی در برقراری امنیت شبکه، بلاکچین هم به این ماینرها پاداش می دهد.

وقتی یک مسئله ریاضی توسط یک کارت گرافیکی یا پردازنده گرافیکی حل می شود، محصول یا نتیجه نهایی یک عبارت 64 کاراکتری متشکل از حروف و عدد است که به آن هش (Hash) می گویند. در شبکه بیت کوین، ماینرها باید هشی را پیدا کنند که حدود با 17 صفر شروع می شود. برای رسیدن به این عبارت، رایانه باید به تعداد زیادی عدد مختلف را امتحان کند.

به محض اینکه هش پیدا شود، بلاک بسته می شود و ماینر یا استخر ماینینگ با بیت کوین های تازه تولید شده و کارمزد تراکنش پاداش دریافت می کنند. در هر بلاکچین، نرخ هش به مدت زمانی گفته می شود که یک ماینر یک هش را پیدا می کند. نرخ هش با واحد گیگا هش (GH/s) یا ترا هش (TH/s) اندازه گیری می شود.

الگوریتم های GPU Mining

همانطور که ارزهای دیجیتالی متفاوتی در بلاکچین های متفاوت وجود دارد، انواع مختلف الگوریتم ماینینگ ارز دیجیتال هم وجود دارد. هش (محصولی که با ماینینگ به دست می آید)، در انواع مختلف بلاکچین، متفاوت است.

یک الگوریتم هش در واقع یک معادله هش رمزنگاری شده است که داده هایی با اندازه های مختلف را به یک هش با اندازه ثابت، اکتشاف می کند. این معادلات ریاضی، داده ها را به یک اندازه ثابت تبدیل می کنند. از آنجایی که حجم آن ها کاهش یافته، رایانه ها با سرعت بیشتری می توانند هش ها را پردازش کنند و مسائل فایل ها و داده های مختلف را حل کنند. الگوریتم های هشی که از استخراج GPU پشتیبانی می کنند، موارد زیر هستند.

الگوریتم SHA-256

SHA-256 که با عبارت الگوریتم هش کریپتوگرافیک هم شناخته می شود، یک معادله رمزنگاری شده است. الگوریتم های SHA-256 در یک بلاک پیام 512 بیتی و یک مقدار هش متوسط 256 بیتی عمل می کند. لازم به ذکر است که نرخ هش الگوریتم SHA-256 با گیگا هش اندازه گیری می شود.

محصول ماینینگ الگوریتم SHA-256 یک عبارت متنی 32 بایتی (256 بیتی) است. زمان ایجاد هر بلاک بین 6 تا 10 دقیقه متفاوت است. بیت کوین، بیت کوین کش، Terracoin (TRC) و Peercoin (PPC) از جمله کوین هایی هستند که از الگوریتم SHA-256 استفاده می کنند.

الگوریتم Scrypt

معادله هش Scrypt توسط ارز دیجیتال لایتکوین استفاده می شود که در مقایسه با SHA-256 به انرژی کمتری نیاز دارد. حل الگوریتم Scrypt بسیار سریعتر از الگوریتم SHA-256 انجام می گیرد. نرخ هش الگوریتم Scrypt با واحد کیلو هش (KH/s) اندازه گیری می شود.

Scrypt در معادلات کلید مبتنی بر رمز عبور که در اصل برای Tarsnap، سرویس پشتیبان گیری آنلاین خلق شده به دست Colin Percival خلق شده بود، کار می کند. این الگوریتم اعداد زیاد شبه تصادفی را برای ذخیره مکان های RAM ایجاد می کند و این حملات سخت افزاری با مقیاس بزرگ و تسلط بر شبکه را غیر ممکن می کند. این الگوریتم برای اولین بار در ارز دیجیتال Tenebrix و توسط برنامه نویس ناشناسی به نام ArtForz به کار گرفته شد و چندی بعد هم Fairbrix و لایتکوین هم از این الگوریتم استفاده کردند.

مدت زمان لازم برای حل یک بلاک برای رمزارزها مختلفی که از این الگوریتم استفاده می کنند، حدود 2.5 دقیقه است. در نتیجه، می توان فعالیت ماینینگ را با کارت گرافیک های رایانه ها نیز انجام داد. داجکوین، Latuim (LAT) و Bitmark (BTM) از دیگر کوین هایی هستند که از الگوریتم Scrypt استفاده می کنند.

الگوریتم X11

این کم مصرف ترین الگوریتم ماینینگ است که مناسب GPU هاست. با الگوریتم X11، کارت گرافیک می تواند با 30 درصد نرخ وات کمتر کند. بلاکچین اثبات کاری که از این الگوریتم استفاده می کنند، با یازده الگوریتم هش پیاپی کار می کنند.

این الگوریتم اولین بار در سال 2014 توسط پروتکل Darcoin که البته بعدها به Dash تغییر نام داد، به کار گرفته شد. این الگوریتم به طور اختصاصی توسط Evan Duffield و برای مقاومت در برابر دستگاه های ASIC خلق شده است.

نرخ هش الگوریتم X11 توسط واحد مگاهش (MH/s) اندازه گیری می شود. برخی از ارزهای دیجیتالی که از این نوع از الگوریتم استفاده می کنند عبارتند از: دش (DASH)، StartCoin (START)، CannabisCoin (CANN) و XCurrency (XC).

الگوریتم Ethash

معروف ترین و بزرگتری رمز ارزی که از الگوریتم Ethash استفاده می کند، اتریوم (ETH) است. در واقع این الگوریتم به طور اختصاصی برای این کوین ساخته شده است. البته اولین نامی که برای الگوریتم Ethash انتخاب شد، DaggerHashimoto است که توسط Vitalic Buterin و تیم اتریوم ساخته شد تا در برابر دستگاه های ASIC مقاومت کند.

در واقع DaggerHashimoto ترکیبی از دو نوع الگوریتم است. اولی الگوریتم Dagger بود که در ابتدا به عنوان جایگزینی برای الگوریتم مصرف کننده حافظه Scrypt طراحی شده بود. البته Dagger در سیستم های دارای سخت افزار رم اشتراکی، فشار زیادی ایجاد می کرد. الگوریتم Hashimoto هم طوری طراحی شده بود که با IO-bound بودن، در برابر ASIC مقاومت کند.

نرخ هش الگوریتم DaggerHashimoto با واحد مگاهش اندازه گیری می شود. معروف ترین رمزارزهایی که از این نوع الگوریتم استفاده می کنند، اتریوم، اتریوم کلاسیک و Expanse هستند.

نرم افزار GPU Mining

سخت افزار کارت گرافیک تنها یک طرح معادله ماینینگ از این طریق است. برای استفاده حداکثری از توان یک GPU، به یک نرم افزار ماینینگ هم نیاز دارید که بتواند به اندازه کارت گرافیک با کیفیت و بهینه باشد تا بتواند بهترین نتیجه را به شما ارائه دهد. چند نرم افزار برتر حوزه ماینینگ برای استخراج با کارت گرافیک موارد زیر هستند.

Claymore Miner

Claymore Miner یکی از بهینه ترین ماینرهای Ethash برای کارت گرافیک بود ولی وقتی DAG اتریوم از 384 بیشتر شد، دیگر کار کرد. زیرا از epoch بیشتر از 385 پشتیبانی نمی کرد. لازم به ذکر است که الگوریتم DaggerHashimoto هر 30,000 بلاک فایل DAG را افزایش می دهد که هر یک از آن ها یک Epoch یا دوره است. این اتفاق باعث می شود که ماینینگ به حافظه GPU بیشتری نیاز داشته باشد. نرم افزار Claymore برای استخراج رمزارزهایی که از الگوریتم مشابهی استفاده می کند، بدون به کاهش نرخ رخ از یک ماینر دوگانه اتریوم استفاده می کند.

Claymore برای ارائه مداوم بروزرسانی های نرم افزاری و بهینه سازی حداکثری خود نیز بسیار شناخته شده است. نرم افزار Dual Ethereum V15.0 برای ماینرهای مبتنی بر کارت گرافیک AMD و NVIDIA ارائه شده است. با اینکه Claymore به صورت اختصاصی برای الگوریتم Ethash ساخته شده ولی برای الگوریتم های ماینینگ مشابه هم به خوبی کار می کند. ولی هنوز مشخص نیست که بعد از گذشت از دوره 384، هنوز می تواند برای اتریوم کار کند یا نه.

WildRig Multi Miner

نرم افزار WildRig Multi Miner می تواند از بیشتر از 30 الگوریتم متفاوت ماینینگ GPU پشتیبانی کند. این نرم افزار روی کارت گرافیک های جدید AMD تمرکز دارد و توسط سیستم عامل های لینوکس و ویندوز نیز پشتیبانی می شود. کارمزد توسعه دهنده در شبکه این نرم افزار 2 درصد است.

KawPaw Miner

KayPaw در میان ماینرها بسیار محبوب است چون از هر نوع استخر ماینینگ که در فضای کریپتو وجود دارد، پشتیبانی می کند. بزرگترین نقطه ضعف این نرم افزار ماینینگ عدم سازگاری آن با کارت گرافیک های AMD است. KawPaw Miner 1.2.3 جدیدترین نسخه از این نرم افزار است که در فوریه 2021 عرضه شده است.

با کارت های گرافیک چه چیزی می توان استخراج کرد؟

انتخاب ارز دیجیتالی که بتوان با کارت گرافیکی استخراج کرد، یکی از بزرگترین مشکلاتی است که ماینرهای مبتدی با آن مواجه می شوند. برای اخذ این تصمیم، یکی از مهمترین و رایج ترین سوالاتی که پرسیده می شود، این است که یک کاربر با کارت گرافیک خود می تواند چقدر درآمد داشته باشد.

برای شروع لازم به ذکر است که ساختار بلاکچینی که شما باید در آن ماینینگ کنید، باید از نوع اثبات کار یا PoW باشد تا بتوان در آن ارز دیجیتال استخراج کرد. در کنار آن، عوامل مختلفی وجود دارد که می تواند روی مقدار درآمدی که یک کاربر با ماینینگ به دست می آورد، تاثیر بگذارد. از جمله مهمترین این عوامل، مقدار پاداش در ازای یافتن هر بلاک است.

به عنوان مثال، وقتی بیت کوین در سال 2009 معرفی شد، با یافتن یک بلاک می شد به 50 بیت کوین رسید. با اینحال در سال 2012، پاداش هر بلاک طی پدیده هاوینگ نصف شد و به 25 بیت کوین برای هر بلاک رسید. در سال 2016، این مقدار به 12.5 رسید و در آخر در می 2020 هم با هاوینگ جدید به 6.25 بیت کوین رسید.

بهترین کوین هایی که برای استخراج مناسب هستند، آن هایی هستند که پاداش آن ها بتواند هزینه برق مصرفی و هزینه های جاری نگهداری از سیستم ماینینگ را جبران کند.

بهترین رمزارزهای مناسب برای استخراج با GPU

با توجه به هاوینگ های انجام شده در سال 2021، در ادامه بهترین کوین هایی که در حال حاضر می توانند بهترین سود را نصیب ماینر خود کنند را معرفی می کنیم.

Grin (GRIN)

Grin ارز دیجیتالی است که به تازگی معرفی شد و پاداش بلاک آن بالاست. با اینکه سطح سختی استخراج در شبکه Grin تغییر می کند، استخراج تقریبا ساده است و پروژه هم به تعداد نامحدود کوین تولید می کند. این نکته مثبتی برای ماینرهاست. با حل هر بلاک 60 بلاک به ماینر داده می شود. قیمت یک کوین Grin هم در حال حاضر 0.47 دلار است.

Bitcoin Gold (BTG)

این کوین یکی از معدود رمزارزهایی است که به طور اختصاصی برای ماینینگ با کارت گرافیک طراحی شده است. ساختار بلاکچین این کوین به طور کامل برای GPU Mining بهینه سازی شده است. BTG یکی از معدود ارزهای دیجیتال غیر استیبل کوینی است که قیمت نسبتا با ثباتی دارد.

Bitcoin Gold از الگوریتم Zhash استفاده می کند و برای یافتن هر بلاک 12.5 کوین به ماینر پاداش می دهد. قیمت یک BTG در حال حاضر 70 دلار است.

Litecoin (LTC)

همانطور که به آن اشاره کردیم، لایتکوین اوین کریپتویی بود که از پروتکل Scrypt استفاده کرد و این یعنی شبکه این ارز بهترین گزینه برای ماینینگ با کارت گرافیکی است. بدون سیستم ASIC هم می توان لایتکوین را استخراج کرد، زیرا از پروتکل SCRYPT استفاده می کند. این شبکه تراکنش ها را به سرعت زیاد و کارمزد کم انجام می دهد.

تکمیل کردن یک بلاک در شبکه بلاکچین لایتکوین 12.5 LTC در برخواهد داشت. قیمت این کوین در حال حاضر 194 دلار است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا