بیت کوینپاداش در ازای کارماینینگویژه

استخراج ابری (Cloud Mining) چیست؟

با گسترش و شکوفایی صنعت رمرارزها، فرصت های درآمد زایی جدیدی ظهور یافته اند که کاملاً منحصر به فرد و پر سود هستند، یکی از این راه ها استخراج ارزهای دیجیتال است. این کار منجر به دریافت پاداش هایی به شکل کوین های مختلف در بلاکچین های مختلف می شود که به خاطر سرمایه گذاری زمان، قدرت پردازشی و پول خود برای برقراری امنیت و اعتبار سنجی شبکه کریپتویی خود، دریافت می کنند.

برای مشارکت در حوزه استخراج ارز دیجیتال روش های متفاوتی وجود دارد. شما یا می توانید خودتان دست به کار شوید و یا به سراغ روش های فنی جدید برای استخراج موفق ارز دیجیتال بروید. در این مقاله، قصد داریم به روش دوم استخراج بپردازیم. در این مقاله شما راجع به ساده ترین راه استخراج رمزارز اطلاعات کافی به دست خواهید آورد. به این روش استخراج ابری یا Cloud Mining می گویند. اما قبل از آن بهتر است با نحوه استخراج رمزارز از شبکه بلاکچین آن آشنا شوید.

استخراج ارز دیجیتال چیست؟

استخراج ارز دیجیتال شامل پردازش های مختلفی است که برای برقراری امنیت یک شبکه بلاکچینی بخصوص به صورتی کاملا غیر متمرکز انجام می گیرد. از طریق این فعالیت ها، استخراج کننده ها (ماینرها) تراکنش های انجام گرفته در شبکه را اعتبار سنجی می کنند و به طور همزمان ارزهای دیجیتال جدیدی را نیز تولید می کنند. یک ماینر ارز دیجیتال باید:

  • یک نود در شبکه بلاکچین اجرا کند.
  • برای یافتن یک بلاک جدید، وظایف بخصوصی را تکمیل کند.
  • تراکنش های جدید را در بلاک ثبت کند.
  • از دوبار خرج کردن یک ارز دیجیتال جلوگیری کند.

با تکمیل این پردازش ها، شبکه بلاکچین به صورت خودکار به ماینرهای موفق کوین جدید پاداش می دهد. این ابتدایی ترین و اصلی ترین مکانیزم تقسیم در بلاکچین های مبتنی بر اثبات کار (Proof of Work) است. اینگونه از بلاکچین ها از ماینینگ پشتیبانی می کنند. لازم به ذکر است که وظایف خاصی که به ماینرها محول می شود به نوع مکانیزم PoW بکار رفته در بلاکچین بستگی دارد.

به عنوان مثال شبکه بیت کوین و دیگر بلاکچین هایی که از مکانیزم SHA-256 استفاده می کنند (الگوریتم امنیت هش 256 بیتی)، از ماینرها می خواهند که برای پیدا کردن یک بلاک جدید مسائل ریاضی بسیار دشواری را حل کنند. این پردازش به سطح بسیار بالایی از قدرت پردازشی نیاز دارد که به معنای آن است که اگر ماینرها می خواهند در کار ماینینگ موفق و سودده باشند، باید سرمایه نسبتا زیادی را صرف خرید تجهیزات سخت افزاری و همچنین هزینه برق مصرفی آن ها کنند.

همچنین لازم به ذکر است که شبکه های بلاکچینی به صورت طراحی شده اند که به طور پیوسته سختی ماینینگ شبکه را تنظیم کنند تا مطمئن شوند که بلاک های جدید در مدت زمان نسبتا یکسانی تولید شوند.

از این رو هر زمان که تعداد نودهای ماینینگ یک شبکه افزایش می یابد، یا قدرت پردازشی ماینرهای موجود در شبکه بیشتر می شود، سختی ماینینگ بلاکچین نیز نسبت به آن افزایش می یابد. اگر برعکس این اتفاق بیوفتد، شبکه به صورت خود به خود سختی را کاهش می دهد تا معادله SHA-256 در مدت زمان کمتری حل شود. در بسیاری از موارد، ماینرها باید سرمایه زیادی را صرف خرید دستگاه های ماینر قدرتمند و مخصوص کنند تا شانس بیشتری در کسب سود داشته باشند.

با توجه به این موضوع، برای تبدیل شدن به یک ماینر موفق ارزهای دیجیتال باید به موارد زیر توجه شود:

  • سرمایه گذاری روی دستگاه های ماینر پر قدرت و گران قیمت. یک سخت افزار ماینر قوی و کم مصرف در حال حاضر برچسب قیمت حدود 8000 دلاری (250 میلیون تومان) دارد. این در حالی است که داشتن یک دستگاه برای رسیدن به سود مستمر کافی نیست.
  • استفاده از متخصصین برنامه نویسی و فنی برای راه اندازی یک نود کامل در شبکه بلاکچین.
  • هزینه برق مصرفی برای اتصال 24 ساعته یک ماینر به برق می تواند بخش بزرگی از سود حاصل شده از ماینینگ را به خود اختصاص دهد. بنابراین ماینرها باید از منابع برقی ارزان تر استفاده کنند و یا مزارع خود را در مناطقی راه اندازی کنند که آب و هوای خنک تری داشته باشند تا خنک کردن سخت افزارهای ماینینگ به انرژی کمتری نیاز داشته باشد.

به طور کلی باید بگوییم که یک ماینر مستقل باید قدرت پردازشی بالایی داشته باشد و در عین حال مصرف انرژی کمی هم داشته باشد تا بتواند در نهایت سودده باشد. از آنجایی که خرید چنین ماینرهایی می تواند هزینه گزافی داشته باشد، برخی از کاربران به سراغ روش های جایگزین برای استخراج ارز دیجیتال می روند. اینجاست که استخراج ابری اهمیت پیدا می کند.

استخراج ابری (Cloud Mining) چیست؟

حال که با مفاهیم پایه ای استخراج رمز ارز آشنا شده اید، بهتر می توانید استخراج ابری را درک کنید. همانطور که از نام این روش پیداست، استخراج ابری یعنی استفاده از قدرت پردازشی ابری برای استخراج ارزهای دیجیتال. در این روش، شما به شرکت شخص ثالثی پول می دهید تا همه کارهای استخراج را برای شما انجام دهند. با اینکار دیگر نیاز نیست که یک دستگاه ماینر برای خود بخرید و یا یک نود در بلاکچین را اداره کنید.

در استخراج ابری، کاربران معمولا یا یک دستگاه ماینر را اجاره می کنند و یا قدرت هش مشخصی را کرایه می کنند. قدرت هش در واقع قدرتی است که یک دستگاه ماینر می تواند مسائل بلاکچین را حل کند و معمولا با واحد های Gh/s یا Th/s نشان داده می شوند. ارائه دهنده استخراج ابری یک مزرعه ماینینگ دارد و برای کاربران فرصتی ایجاد می کند تا قدرت هش مشخصی را خریداری و یا آن را به مدت محدودی اجاره کنند.

شرکت ارائه دهنده سرویس استخراج ابری باید از جدیدترین و قوی ترین دستگاه های ماینر استفاده کند و برای کاهش هزینه ها باید مزرعه خود را در منطقه ای برپا کند که هزینه برق کمتر و آب و هوای سردتری داشته باشد. با این کار هزینه های جاری اداره یک مزرعه ماینینگ تا حد ممکن کاهش خواهد یافت.

چنین راه حلی برای افرادی که علاقه ای به دست و پنجه نرم کردن با دستگاه های ماینر و کسب دانش فنی نحوه کار با آن ها را ندارند، ایده آل و مناسب است. در بسیاری از موارد کاربران می توانند با استفاده از گوشی هوشمند خود از نرخ هش در اختیار خود و درآمد های حاصل از استخراج ابری خود باخبر شوند و آن را تحت نظر بگیرند. برخی از سیستم های ماینینگ هم قدرت هش خود را به صورت خودکار به سودده ترین کوین قابل استخراج اختصاص می دهند.

انواع مختلف مدل های استخراج ابری

فرآیند استخراج ابری در شیوه های مختلفی انجام می شود که در ادامه به توضیح هر یک از آن ها خواهیم پرداخت. هر یک از این دو شیوه مزایا و معایب خاص خودشان را دارند که کاربرا باید بسته به استراتژی خود یکی از آن ها را انتخاب کند.

استخراج هاست (Host Mining)

استخراج هاست یعنی خرید یا اجاره دستگاه های یک مزرعه ماینینگ. در این روش، ممکن است لازم باشد که کاربر هزینه سیستم و نگهداری از آن را بپردازند. نکته مثبت استفاده از این روش این است که معمولا هزینه های جاری مرتبط با دسترسی به دستگاه های کم مصرف را کاهش می دهد. همچنین خود کاربر می تواند کنترل دستگاه های اجاره کرده خود را به دست بگیرد و قدرت هش ایجاد شده خود را به استخرهای ماینینگ اختصاص دهد تا شانس یافتن بلاک جدید و کسب درآمد را افزایش دهد. در آخر با این روش کاربر کنترل کاملی به پاداش های ایجاد شده خواهد داشت. چرا که کاربر هزینه های نگهداری و سیستم تحت اختیار خود را به شرکت ارائه دهنده می پردازد.

اجاره قدرت هش

بر خلاف استخراج هاست، اجاره کردن قدرت هش به معنی اجاره قسمتی از قدرت هش ایجاد شده توسط یک مزرعه ماینینگ است. در این روش، دیگر هزینه های نگهداری و یا برپایی سیستم از کاربر دریافت نمی شود بلکه فقط کافی است که یک کاربر طرحی را خریداری کند و به مدت محدودی در سودهای ایجاد شده توسط مزرعه شریک شود. وقتی مزرعه یک بلاک جدید پیدا می کند و پاداش دریافت می کند، درآمد ایجاد شده بر اساس قدرت هشی که اجاره کرده اند، بین کاربران تقسیم خواهد شد.

مزایا و معایب استخراج ابری

همانطور که اشاره کردیم استخراج ابری یک گزینه عالی برای کسانی است که بدون سروکله زدن با ماینرها و داشتن دانش فنی و برنامه نویسی، در صنعت پر رونق و بسیار شکوفای استخراج رمزارز حضور داشته باشند. استخراج ابری همچنین در کاهش هزینه های جاری استفاده از دستگاه های ماینر مفید است.

با اینحال، استفاده از استخراج ابری معایب خاصی هم دارد که قبل از ورود به این حوزه باید به آن ها توجه کنید. اولین نقطه ضعف، تعداد زیاد شرکت های کلاهبردار است که در حوزه استخراج ابری فعالیت دارند. در سال های اخیر، بخش استخراج ابری به محلی ایده آل برای طرح های کلاه برداران شده است. از آنجایی که ممکن است سرمایه گذاران امکان دسترسی حضوری به مزارع ماینینگ نداشته باشند،  از این رو تایید هویت و مطمئن شدن از صحت ادعای شرکت ارائه دهنده دشوار است.

برخی از ارائه دهندگان سرویس استخراج ابری حتی طرح هرمی هم دارند. به این صورت که سرمایه گذاران اولیه از سرمایه گذاری نفرات بعدی هم سود می برند. با توجه به اینکه این طرح کاملا بی ثبات است، ارائه دهندگان بعد از جمع آوری مقدار زیاد پول فرار می کنند. بنابراین، این وظیفه شماست که قبل از اختصاص دادن سرمایه خود در حوزه استخراج ابری، حتما از اعتبار و درستکاری شرکت ارائه کننده این سرویس اطمینان حاصل کنید. برای اینکار باید بررسی ها و نظرات را بخوانید و در انجمن های کریپتویی روی اعتبار آن پلتفرم تحقیق کنید و همچنین محدودیت های برداشت وجه را نیز در نظر بگیرید.

نکته دیگری که حتما باید به آن توجه کنید، احتمال سوددهی طرح است. اگر مقدار هزینه ای که برای خرید یا اجاره یک سیستم ماینر می پردازید در پایان با قدرت هشی که در اختیارتان قرار می دهد همخوانی نداشته باشد و مقدار کوینی که ادعا می شده به دستتان نرسد، ممکن است متحمل ضرر شوید. بنابراین باید قبل از انتخاب یک طرح استخراج ابری، میزان قدرت هش در اختیار شما و پتانسیل ایجاد کوین و پاداش را محاسبه کنید.

در آخر نسبت به پلتفرم های استخراج ابری که کنترل کاملی روی درآمدهای حاصل از استخراج دارند، آگاه باشید. توصیه می شود که وقتی صحبت از معرفی کیف پول کریپتویی شما می شود، پلتفرم مورد نظر شما از حفظ حریم شخصی و سطح امنیتی خوبی برخوردار باشد.

جمع بندی

استخراج ابری (Cloud Mining) یک روش درآمد جدید است که در صنعت رمزارزها ایجاد شده است. البته همانطور که گفته شد، استفاده از این روش معایب خاص خودش را هم دارد. از این رو این نکته حائز اهمیت است که قبل از وارد کردن سرمایه خود در این حوزه، حتما تحقیقات کاملی روی پلتفرم های مختلف انجام دهید و روی احتمال کسب سود طرح های مختلف آن ها تحقیق کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا