اخبار رمز ارز

Crypto ادعا می کند که فراگیر است. همانطور که مشخص است برای افراد کم بینا نیست

کریپتو، با وعده‌ای که از فراگیری مالی دارد، از قضا تا حد زیادی برای نابینایان و نابینایان غیرقابل دسترس باقی می‌ماند.

در سال 2017، Bitcoin.com مصاحبه ای با کریگ مک گی، یکی از علاقه مندان کور بیت کوین (BTC) از بریتانیا منتشر کرد. او که با بیماری نوری، یک اختلال ژنتیکی متولد شد، در تلاش های بیت کوین خود با موانع منحصر به فردی روبرو شد. کریگ توضیح داد: “بزرگترین مانع برای نابینایان، دسترسی است.”

استفاده از اکثر کیف پول ها دشوار است و رابط مشتری QT با صفحه خوان خیلی خوب کار نمی کند. بنابراین من باید بیشتر کارها را با کنسول اشکال زدایی انجام دهم و باید از دستور 'help' برای یادآوری برخی از دستورات استفاده کنم. برخی از کیف پول‌ها حتی بدتر هستند زیرا منوها توسط خواننده خوانده نمی‌شوند، بنابراین من نمی‌توانم آنها را به اشکال‌زدایی وادار کنم.

در سال 2024، این داستان هنوز مختص کریگ نیست. این یک تجربه مشترک در بین 43 میلیون نابینا و 295 میلیون افراد دارای اختلال بینایی شدید در سراسر جهان است. سفر آن‌ها در دنیای مالی دیجیتال پر از چالش‌هایی است که اغلب نادیده گرفته می‌شوند یا دست کم گرفته می‌شوند.

تعامل با پلتفرم های رمزنگاری، خواه کیف پول یا صرافی، سطحی از تعامل بصری را می طلبد که همیشه با فناوری های کمکی مانند صفحه خوان ها سازگار نیست. این شکاف در دسترسی به این معنی است که بخش قابل توجهی از جمعیت جهان به طور ناخواسته از مشارکت کامل در اقتصاد دیجیتال در حال تحول محروم شده‌اند.

کاربران نابینا و کیف پول های رمزنگاری محبوب

یک مطالعه اخیر که دسترسی به کیف پول های رمزنگاری شده را مورد بررسی قرار داد، نشان داد که از هر ده کیف پول پرمصرف، هشت مورد هیچ ویژگی دسترسی اختصاصی ندارند.

کاربران کیف پول های محبوبی مانند MetaMask و Coinbase به دلیل ساختارهای چیدمان گیج کننده، کنتراست رنگ ضعیف و پشتیبانی ناکافی از ناوبری صفحه کلید با چالش هایی مواجه شدند.

تست‌های قابلیت استفاده این مطالعه نشان داد که شرکت‌کنندگان نابینا به طور متوسط ​​70 درصد بیشتر از همتایان بینا خود برای انجام وظایفشان طول می‌کشند.

این تأخیر قابل توجه عمدتاً به دلیل موانع دسترسی مانند دکمه‌های بدون برچسب و ناسازگاری با صفحه‌خوان بود. چنین موانعی نه تنها تعامل آنها را کاهش داد، بلکه خطرات امنیتی را نیز تشدید کرد.

برای مثال، کاربران نابینا رسیدگی به پروتکل‌های امنیتی حیاتی، مانند تأیید عبارات بازیابی مخفی را دشوار می‌دانستند. سازگاری ضعیف با صفحه‌خوان‌ها اغلب آنها را مجبور می‌کرد این مراحل ضروری را نادیده بگیرند یا به روش‌های کمتر ایمن مانند ذخیره اطلاعات حساس در فایل‌های متنی ساده متوسل شوند.

عبارت بازیابی راز | منبع: arxiv.org

علاوه بر این، این مطالعه ناهماهنگی‌ها را در اعلان‌ها و برچسب‌گذاری در این پلتفرم‌ها برجسته کرد.

شرکت‌کنندگان، به‌ویژه در زمینه MetaMask، در اجرای عملیات‌های اساسی مانند کپی کردن آدرس‌های کیف پول، عمدتاً به دلیل فقدان تأییدیه‌های شنیداری و دکمه‌های با برچسب واضح، با مشکلاتی مواجه شدند.

Kyrie Zhixuan Zhou، دانشجوی دکترا در دانشگاه ایلینوی و یکی از نویسندگان این مطالعه، به کریپتوفارسگفت:

«تحقیق ما دسترسی، یادگیری، و مسائل امنیتی مرتبط با کیف پول‌های رمزنگاری رایج را نشان داد. کاربران نابینا در کارهایی مانند تأیید عبارات بازیابی مخفی با چالش های منحصر به فردی روبرو هستند. توسعه دهندگان باید از همان ابتدا دسترسی را در اولویت قرار دهند.»

این مطالعه همچنین خاطرنشان کرد که سردرگمی در رابطه با مفاهیم رابط و رمزنگاری منحصر به کاربران دارای اختلال بینایی نیست. با این حال، این موضوع به طور قابل توجهی برای آنها بارزتر بود.

بازنگری در مورد دسترسی در فضای کریپتو

Crypto.news با چندین ارائه‌دهنده کیف پول و تبادل نظر در مورد دسترسی نابینایان به پلتفرم‌هایشان تماس گرفت.

پاسخ Bitget عدم پیشرفت در صنعت کریپتو برای کاربران کم بینا را تایید کرد. صرافی اشاره کرد که قصد دارد ویژگی هایی مشابه پالت Binance را برای کمبود دید رنگ معرفی کند. با این حال، آنها جدول زمانی خاصی ارائه نکردند.

در سال 2022، بایننس پالت جدیدی را برای کاربرانی با کمبود دید رنگ اضافه کرد و تشخیص داد که بسیاری از کاربران با رنگ‌های قرمز و سبز که در رابط‌های تجاری بسیار مهم هستند، دست و پنجه نرم می‌کنند. این حرکت بسیار مورد نیاز بود، با توجه به کمبود دید رنگی که حدود 300 میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد.

Crypto ادعا می کند که فراگیر است. همانطور که معلوم است برای افراد کم بینا نیست - 2
منبع: بایننس

ابتکارات قابل توجه دیگر عبارتند از ابتکارات Haptics DAO، یک استارت آپ مستقر در ایالات متحده که یک پلت فرم بازخورد صوتی و لمسی را توسعه می دهد. هدف این پروژه کمک به کاربران بینایی و شنوایی در دسترسی به کیف پول، تجارت دارایی های رمزنگاری و درک داده های مالی مانند نرخ تورم و فید قیمت است. برای برقراری ارتباط با کاربران از صدا، ارتعاش و احساسات لامسه استفاده می کند.

در طول سال گذشته، این تیم انجام داد پژوهش برای ارزیابی دسترسی فعلی پلت فرم های بلاک چین. مونا رسولی، بنیانگذار و مدیر عامل Haptics DAO در مصاحبه ای با کریپتوفارسگفت که اولین یافته ها نشان می دهد که “نیاز قابل توجهی برای بهبود” در کاربرپسندتر کردن dapp ها وجود دارد.

حتی رابط های کاربری به ظاهر ساده مانند صرافی های غیرمتمرکز نیز تا حد زیادی برای کاربران غیرقابل دسترسی بودند. نوارهای متناقض، کنتراست رنگ ناکافی و هشدار نادرست از جمله منابع اصلی سردرگمی بودند و اکثر کاربران را منصرف کردند.

تلاش‌های دیگری نیز برای دسترسی بیشتر به دانش کریپتو صورت گرفته است. یک مثال قوی ترجمه کاغذ سفید بیت کوین به خط بریل است که به افراد نابینا اجازه می دهد به سند اساسی بیت کوین دسترسی داشته باشند و آن را درک کنند.

این پیشرفت‌ها، اگرچه امیدوارکننده هستند، اما بر حجم وسیعی از کار هنوز در فضای رمزنگاری برای دسترسی واقعی به همه، از جمله افراد کم‌بینا، مورد نیاز است.

نقشه راه طراحی در دسترس برای نابینایان و کم بینایان

مونا رسولی و کایری ژی‌سوان ژو که با کریپتوفارسمصاحبه کردند، بینش‌های ارزشمندی را در مورد افزایش دسترسی نابینایان و کم بینایان در پلتفرم‌های رمزنگاری به اشتراک گذاشتند. با توجه به توصیه های آنها، در اینجا لیستی از کارهایی که می توان انجام داد آورده شده است:

سازگاری با صفحه خوان: برای اطمینان از دسترسی، کیف پول‌ها و صرافی‌ها باید تضمین کنند که پلتفرم‌های آن‌ها به‌طور یکپارچه با صفحه‌خوان‌ها ادغام می‌شوند و توضیحات صوتی و بازخورد برای همه متن‌ها و عناصر تعاملی ارائه می‌دهند. این رویکرد به کاربران نابینا و کم بینا اجازه می دهد تا به طور مستقل در این سیستم عامل ها حرکت کنند.

کنتراست و قوام رنگ: شرکت‌های رمزنگاری باید از دستورالعمل‌های دسترسی به محتوای وب (WCAG) برای کنتراست رنگ پیروی کنند و اطمینان حاصل کنند که متن به طور مشخص در برابر رنگ‌های پس‌زمینه متمایز است. برای جلوگیری از سردرگمی کاربر، حفظ یک طرح رنگی یکنواخت در سراسر پلتفرم ضروری است.

تغییر اندازه و قالب بندی متن: پلتفرم ها همچنین باید به کاربران اجازه دهند تا اندازه و قالب بندی متن را بر اساس ترجیحات بصری خود سفارشی کنند. این تضمین می‌کند که محتوا در اندازه‌های مختلف دستگاه و سطوح زوم در دسترس و خوانا باقی می‌ماند و کاربران با درجات مختلف اختلال بینایی را در خود جای می‌دهد.

برچسب گذاری مستقیم و متن جایگزین: علاوه بر این، کیف پول‌های کریپتو باید برچسب‌گذاری مستقیم عناصر تعاملی را برای اطمینان از انتقال واضح اطلاعات، بدون توجه به رنگ، اعمال کنند. ارائه متن جایگزین برای تصاویر و نمادها به همان اندازه حیاتی است که زمینه را برای کاربران صفحه‌خوان فراهم می‌کند و امکان تعامل بصری با پلتفرم را فراهم می‌کند.

آموزش کاربر: جاسازی منابع آموزشی مانند ویدیوها و راهنماهای مبتنی بر متن به طور مستقیم در پلتفرم کریپتو بسیار مهم است. این منابع باید مفاهیم اصلی را ابهام کنند و دستورالعمل های دقیقی را برای استفاده از پلتفرم ارائه دهند و دسترسی را برای همه کاربران، از جمله کسانی که دارای اختلالات بینایی هستند، افزایش دهند.

ادغام بازخورد کاربر: ایجاد مکانیزم بازخورد نیز برای کیف پول ها و صرافی های کریپتو بسیار مهم است. این سیستم باید به طور فعال کاربران را تشویق کند، به ویژه آنهایی که نابینا یا کم بینا هستند، مشکلات دسترسی را گزارش کنند و پیشرفت هایی را پیشنهاد کنند.

تست دسترسی و صدور گواهینامه: پلتفرم‌های کریپتو باید تحت ممیزی و آزمایش دسترسی منظم، با مشارکت فعال افراد نابینا و کم بینا قرار گیرند. علاوه بر این، دریافت گواهینامه از سازمان های معتبر دسترسی نشان دهنده تعهد به جامعیت، ایجاد اعتماد در جامعه کاربر است.

کاربرپسندتر کردن پلتفرم‌های کریپتو برای افراد نابینا و کم بینا، که به آنها امکان می‌دهد با اطمینان حرکت کنند، نه تنها مسئولیت‌های قانونی و اخلاقی را برآورده می‌کند، بلکه یک اکوسیستم رمزنگاری فراگیرتر و متنوع‌تر را پرورش می‌دهد که در نهایت به نفع همه خواهد بود.



نوشته های مشابه

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا