آموزشمتاورس

متاورس چیست؟

در پی تغییر نام فیس بوک به عنوان متا، که تمرکز آن بر متاورس را منعکس می کند، مایکروسافت اکنون اعلام کرده است که آن را نیز در این فضا راه اندازی خواهد کرد. متا پیشنهاد کرده است که متاورس در نهایت به ما امکان می دهد تا در زمینه های آموزشی، کاری و اجتماعی درگیر شویم، در حالی که مایکروسافت به نظر می رسد در حال حاضر به طور خاص بر حوزه دفتر مجازی تمرکز کرده است. اما در واقع متاورس چیست و تا چه اندازه باید باور کنیم که چشم اندازی که به ما ارائه می شود واقعاً در زندگی روزمره ما نقش اساسی دارد؟

این ایده به خودی خود جدید نیست. نیل استفنسون، نویسنده داستان های علمی تخیلی، اصطلاح متاورس را در رمان سایبرپانک خود در سال 1992، Snow Crash ابداع کرد و یک دنیای مجازی سه بعدی را ارائه کرد که در آن افراد، که به عنوان آواتار نشان داده می شوند، می توانند با یکدیگر و عوامل هوشمند مصنوعی تعامل داشته باشند.

مانند هر چشم‌انداز بزرگی از آینده‌ای که هنوز وجود ندارد، بسیاری از مردم سعی کرده‌اند تعاریف شخصی خود را از متاورس داشته باشند. اگر این ایده برای شما جدید است، با ما همراه باشید تا بتوانید به درک برخی از ویژگی هایی که می توانید از متاورس انتظار داشته باشید کمک کنیم.

متاورس چیست؟

 

متاورس

متاورس یک واقعیت دیجیتالی است که جنبه‌های رسانه‌های اجتماعی، بازی‌های آنلاین، واقعیت افزوده (AR)، واقعیت مجازی (VR) و ارزهای دیجیتال را ترکیب می‌کند تا به کاربران امکان تعامل مجازی را بدهد. واقعیت افزوده عناصر بصری، صدا و سایر ورودی‌های حسی را روی تنظیمات دنیای واقعی قرار می‌دهد تا تجربه کاربر را بهبود بخشد. در مقابل، واقعیت مجازی کاملا مجازی است و واقعیت های تخیلی را تقویت می کند.

همانطور که متاورس رشد می کند، فضاهای آنلاین ایجاد می کند که در آن تعاملات کاربر چند بعدی تر از پشتیبانی فناوری فعلی است. به جای مشاهده صرف محتوای دیجیتال، کاربران در متاورس قادر خواهند بود خود را در فضایی غوطه ور کنند که در آن دنیای دیجیتال و فیزیکی همگرا می شوند.

این کلمه زمانی در اخبار ظاهر شد که در اواسط اکتبر 2021 شایعاتی در مورد تغییر نام تجاری فیس بوک – با نامی جدید – برای پذیرش تعهد این شرکت به متاورس شروع شد.مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیس بوک، نام متای جدید را در کنفرانس فیس بوک کانکت 2021 در 28 اکتبر اعلام کرد و وب سایت جدیدش آن را “یک شرکت فناوری اجتماعی” نامید.

در متاورس، شما قادر خواهید بود تقریباً هر کاری را که تصور کنید انجام دهید، با دوستان و خانواده دور هم جمع شوید، کار کنید، یاد بگیرید، بازی کنید، خرید کنید، خلق کنید و همچنین تجربیات کاملا جدیدی که واقعاً با طرز فکر ما مطابقت ندارند.
زاکربرگ در نامه موسس سال 2021 خود نوشت: در این آینده، می‌توانید فوراً بدون رفت‌وآمد، سفر کنید تا در دفتر، در یک کنسرت با دوستان یا در اتاق نشیمن والدین خود باشید و به آن‌ها رسیدگی کنید.

متاورس

 

درک متاورس

فیس‌بوک مدتی است که درباره متاورس صحبت می‌کند و در یک بیانیه مطبوعاتی در 17 اکتبر 2021 خاطرنشان کرد که متاورس مرحله جدیدی از تجربیات مجازی به هم پیوسته با استفاده از فناوری‌هایی مانند واقعیت مجازی و واقعیت افزوده است. در قلب آن این ایده وجود دارد که با ایجاد احساس بیشتر “حضور مجازی”، تعامل آنلاین می تواند به تجربه تعامل حضوری بسیار نزدیک تر شود.

انتظار می رود که علاقه به متاورس به طور قابل توجهی افزایش یابد زیرا سرمایه گذاران و شرکت ها می خواهند بخشی از این دنیای بزرگ پیش رو باشد.
زاکربرگ قبل از اعلام تغییر نام به سایت فناوری The Verge گفت: “متاورس قرار است تمرکز بزرگی باشد، و من فکر می کنم که این بخش بزرگی از فصل بعدی برای نحوه تکامل اینترنت پس از اینترنت موبایل خواهد بود.”

طرفداران متاورس این مفهوم را مرحله بعدی در توسعه اینترنت می دانند. به عنوان مثال، فیس بوک قبلاً سرمایه گذاری هنگفتی روی AR و VR کرده است و سخت افزارهایی مانند هدست های واقعیت مجازی Oculus خود را توسعه داده است، در حالی که فناوری های عینک AR و مچ بند در حال کار هستند.

زاکربرگ، که معتقد است روزی عینک‌های AR مانند گوشی‌های هوشمند در همه جا حاضر خواهند شد، به The Verge گفت که طی چندین سال آینده، فیس‌بوک «به طور مؤثر از افرادی که ما را در درجه اول یک شرکت رسانه‌های اجتماعی می‌دانند به یک شرکت متاورس تبدیل می‌شود».

تعریف ساده متاورس

فیس‌بوک متاورس را اینگونه تعریف می‌کند: «مجموعه‌ای از فضاهای مجازی که می‌توانید با افراد دیگری که در همان فضای فیزیکی شما نیستند، ایجاد و کاوش کنید.» اگرچه فناوری متاورس سال‌ها تا تحقق کامل فاصله دارد، انتظار می‌رود که در نهایت مکانی باشد که در آن می توانید در یک محیط مجازی و آنلاین کار کنید، بازی کنید، یاد بگیرید، ایجاد کنید، خرید کنید و با دوستانتان تعامل کنید.

در متاورس چه کاری می توانم انجام دهم؟

متاورس

شرکت‌های مختلف احتمالاً دیدگاه‌های خاص خود یا حتی نسخه‌های محلی متاورس را خواهند داشت، اما، مانند اینترنت، همه آنها متصل خواهند بود، بنابراین می‌توانید از یکی به دیگری حرکت کنید.

این احتمال وجود دارد که برخی از چیزها بلافاصله جذاب تر و کاربردی تر از بقیه باشند. به نظر می رسد بازی کردن یک جهش معقول باشد، زیرا بسیاری از گیمرها در حال حاضر از بازی آنلاین لذت می برند، و برخی از بازی ها، تا حدی، قبلاً وارد متاورس شده اند (به ویژگی های بالا فکر کنید).

این ایده که بتوانید با دیگران معاشرت کنید یا با دیگران ملاقات کنید و احساس کنید که واقعاً با آنها حضور دارید نیز جذاب است به ویژه در عصر همه گیر امروزی.

ما هنوز ایده مشخصی از پیشنهادات متاورس متا نداریم. مارک زاکربرگ، مدیر اجرایی، در اعلام تغییر نام تجاری، احتمالات مختلفی را ذکر کرد. ممکن است بتوانید در یک جلسه واقعی به عنوان یک هولوگرام ظاهر شوید یا با شخصی در سراسر جهان در یک صفحه شطرنج مجازی که روی دنیای واقعی قرار گرفته است، شطرنج بازی کنید.

 

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا