اخبار رمز ارز

رام کردن جانور – چهار روند شکل دهنده چشم انداز داده وب 3

افشا: دیدگاه ها و نظرات بیان شده در اینجا صرفا متعلق به نویسنده است و بیانگر دیدگاه ها و نظرات سرمقاله کریپتوفارسنیست.

همانطور که اکوسیستم بلاک چین رشد می کند، حجم داده هایی که نگه می دارد و تولید می کند نیز افزایش می یابد. به این ترتیب، چالش ذخیره سازی، پرس و جو و بازیابی داده ها در یک چشم انداز چندلایه و چندلایه به طور تصاعدی پیچیده تر می شود. با این حال، ضرورت مادر نوآوری است و جامعه web3 در حال مقابله با چالش ها است.

در اینجا چهار گرایش کلیدی که در حال حاضر بخش داده‌های وب 3 را شکل می‌دهند و برخی از افکار در مورد نحوه اجرای آنها آورده شده است.

1. در دسترس بودن داده ها مرز بعدی حل مشکل مقیاس پذیری اتریوم است

از آنجایی که جامعه اتریوم حرکت خود را به سمت یک اکوسیستم جمع‌آوری محور تقویت کرده است، در دسترس بودن داده (DA) به عنوان چالش بعدی در حل سه‌گانه مقیاس‌پذیری، در کانون توجه قرار گرفته است. اعتبار سنجی ها در یک شبکه برای اعتبارسنجی تراکنش ها به در دسترس بودن داده های بلاک چین متکی هستند، اما فضای بلاک در اتریوم در مقایسه با بسیاری از پلتفرم های دیگر از قیمت بالایی برخوردار است. ارتقای برنامه ریزی شده اتریوم به proto-dankharding تا حدودی به حل این مشکل کمک می کند، اما اجرای آن تا اواخر سال 2024 به تعویق افتاده است.

بلاک چین‌های مدولار مانند Celestia، Avail و Eigenlayer DA برای رفع این مشکل پدید آمده‌اند و بستری را برای جمع‌آوری‌ها برای انتشار تراکنش‌ها با هزینه کمتر اما با ضمانت‌های امنیتی مشابه اتریوم فراهم کرده‌اند.

با این حال، توزیع داده ها در بلاک چین های کمتر اثبات شده ممکن است منجر به ایجاد خطرات شود. اگر یک لایه داده نتواند داده های دقیق یا به موقع را ارائه دهد، کل زیرساخت یک dapp ممکن است از بین برود زیرا همه داده های dapp در آن لایه نگهداری می شوند. بنابراین، پلتفرم‌ها آماده می‌شوند تا نشان دهند که ارائه‌شان سریع‌تر، انعطاف‌پذیرتر است و به‌طور قابل تأییدی قادر به بازگرداندن داده‌های معتبر است.

2. APIهای داده به رقیبی برای اوراکل تبدیل می شوند

یکی از چالش‌های کلیدی پیش روی توسعه‌دهندگان بلاک چین، آوردن داده‌های خارج از زنجیره روی زنجیره بوده است. با این حال، ظهور شبکه‌های اوراکل غیرمتمرکز مانند Chainlink راه‌حلی را با ایجاد وسیله‌ای ارائه کرد که به موجب آن داده‌های خارج از زنجیره می‌توانستند توسط یک شبکه گره قبل از وارد کردن آن‌ها روی زنجیره تأیید شوند.

API های غیرمتمرکز اکنون ثابت می کنند که دیگر نیازی به کل اوراکل شخص ثالث برای دریافت داده های خارج از زنجیره به محیط بلاک چین نیست. یک سرویس API غیرمتمرکز مانند API3 یا Airstack دسترسی به داده‌های درون و خارج از زنجیره مانند تراکنش‌ها، ابرداده‌های NFT، تعاملات اجتماعی و غیره را فراهم می‌کند. هر ارائه دهنده داده، موارد ارسالی را در زنجیره به عنوان تأیید صحت و صحت آن امضا می کند.

این راه حل ها مزایای متمایزی را نسبت به اوراکل ها ارائه می دهند، مانند شفافیت منابع داده، هزینه کمتر و تأخیر کمتر. بنابراین، می‌توان انتظار داشت که رقابت بین APIهای غیرمتمرکز و ارائه‌دهندگان قدیمی اوراکل در ماه‌های آینده داغ‌تر شود، زیرا هر دو برای یک مخاطب از توسعه‌دهندگان dapp رقابت می‌کنند.

3. نمایه سازها پیچیدگی را کاهش می دهند

در سال‌های اخیر، چشم‌انداز داده‌های بلاک چین با رشد فضا پیچیده‌تر شده است. گسترش توسعه dapp و فعالیت کاربر به پلتفرم هایی مانند Solana، Polkadot و Cosmos با شیوع روزافزون لایه 2 و لایه های در دسترس بودن داده برای پشتیبانی از اتریوم دنبال شد. در حالی که چنین رشدی به طور کلی خبر خوبی برای این بخش است، اما منجر به تکه تکه شدن بیشتر در داده‌های بلاک چین شده است و این امر را برای توسعه‌دهندگانی که به در دسترس بودن داده‌ها از اکوسیستم‌های متعدد متکی هستند دشوار می‌کند.

برای پیچیده تر کردن این موضوع، از آنجایی که web3 موارد استفاده بیشتری پیدا می کند، به طور فزاینده ای رایج است که همه داده ها حتی در زنجیره ذخیره نمی شوند. به عنوان مثال، بسیاری از تعاملات در شبکه های اجتماعی غیرمتمرکز مانند Farcaster روی زنجیره رخ نمی دهد، اما داده ها در هاب های ذخیره سازی خارج از زنجیره ذخیره می شوند.

با حجم فزاینده‌ای از داده‌ها که همیشه تولید می‌شوند، در مکان‌ها و لایه‌های متعدد و اغلب در قالب‌های غیر استاندارد ذخیره می‌شوند، نیاز روزافزونی به خدمات نمایه‌سازی قابل اعتماد وجود دارد. Graph یکی از اولین شرکت‌هایی بود که وارد بازار شد، که به مدت سه سال فعال بود و چندین مرحله را برای حرکت به سمت یک مدل غیرمتمرکز گذرانده است. با این حال، از آنجایی که یک API (یا “زیرگراف”) فقط برای یک زنجیره کار می کند، محدودیت هایی برای کاربران داده ای وجود دارد که به دنبال مهار داده ها از چندین زنجیره و منبع هستند.

با این حال، این پروژه راه را برای رقبا – یعنی Subsquid – برای ورود به بازار با یک دریاچه داده غیرمتمرکز و چند زنجیره ای و موتور پرس و جو، توانمند ساختن توسعه دهندگان و تحلیلگران با دسترسی یکپارچه به داده های بلاک چین از سراسر حوزه وب 3 با استفاده از طیف وسیعی از زبان های برنامه نویسی هموار کرد.

بنابراین، نمایه سازی یکی دیگر از حوزه های توسعه حیاتی در حوزه داده وب 3 است که در آن پروژه ها خود را بر اساس عواملی مانند پشتیبانی چند زنجیره ای، ادغام با سایر بخش های غیرمتمرکز پشته، سرعت، دسترسی و هزینه متمایز می کنند.

4. راه اندازی کتیبه ها بازدهی کاهشی را ارائه می دهد

راه اندازی بیت کوین Ordinals در فوریه 2023 یکی از بزرگترین غوغاها را در سالی نسبتاً خاموش ایجاد کرد. Ordinals این امکان را فراهم می کند که داده ها در واحدهای BTC “درج” شوند و کاربران را قادر می سازد تا دارایی های قابل تعویض و غیرقابل تعویض خود را ایجاد کنند. در کمتر از 12 ماه، بیش از 55 میلیون کتیبه بر روی بلاک چین بیت کوین زده شد، که درآمد بادآورده قابل توجهی را از ماینرها به همراه داشت و بسیاری از جوامع بلاک چین از جمله اتریوم، آوالانچ و NEAR را بر آن داشت تا کتیبه هایی را در شبکه های خود راه اندازی کنند.

با این حال، به نظر می رسد که در آینده در دسترس بودن عملکرد نوشته در شبکه های کوچکتر از قانون کاهش بازده پیروی خواهد کرد. در پلتفرم‌های جدیدتر که از صادرکنندگان مقیاس‌پذیری میراث اتریوم رنج نمی‌برند، لزوماً هیچ مزیتی برای نوشتن در مقابل استفاده از استانداردهای توکن ثابت وجود ندارد، به این معنی که راه‌اندازی‌ها فراتر از تبلیغات تبلیغاتی، فروش چندانی ندارند.

برای بیت‌کوین، Ordinals فصل دیگری از جنگ‌های طولانی مدت بلاک اندازه است که بعید به نظر می‌رسد به این زودی حل شود. با این وجود، با توجه به اشتیاق مداوم برای افزایش کاربرد در پدربزرگ بلاک چین، به نظر می رسد ترافیک مبتنی بر کتیبه یک محرک کلیدی درآمد ماینر برای آینده قابل پیش بینی باشد.

در حالی که پیشرفت‌ها در مقیاس‌پذیری اتریوم و ابزار بیت کوین، پیشرفت‌های مثبتی برای اکوسیستم وب 3 بوده‌اند، با این وجود چالش‌های جدیدی را برای مصرف‌کنندگان داده به همراه داشته‌اند. با این حال، این چالش ها به دور از جلوگیری از پیشرفت بیشتر، موج جدیدی از نوآوری و رقابت سالم را در بین پروژه های پیشگام برای ایجاد سهم بازار در بخش های مربوطه ایجاد می کنند. به نوبه خود، توسعه دهندگان و کاربران dapp از ثمرات این رقابت در کنار انتخابی که ارائه می دهد، بهره مند خواهند شد.

مارسل فورمن

مارسل فورمن

مارسل فورمن بنیانگذار و مدیر مالی شرکت است ساقه، یک شبکه همتا به همتا. او بیش از هفت سال تجربه در زمینه ارزهای دیجیتال دارد و شبکه ای قوی را در جامعه سرمایه گذاران خطرپذیر و فرشته ایجاد کرده است. قبل از آن، او در دانشکده بازرگانی دانشگاه استنفورد تحصیل کرد. Subsquid یک موتور جستجوی توزیع شده و دریاچه داده است که اکوسیستم Subsquid در اطراف آن ساخته شده است. این به توسعه دهندگان دسترسی بدون مجوز و مقرون به صرفه به داده های زنجیره ای از بیش از 100 زنجیره ارائه می دهد و در اکوسیستم بزرگی از ابزارهای توسعه دهنده بومی web2 و web3 ادغام شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا