اخبار رمز ارزشبکه های اجتماعیویژه

تاثیر طرح صیانت در ارزهای دیجیتال و 3 راه دور زدن آن!

احتمالاٌ اگر روز گذشته پیگیر اخبار داخلی بوده باشید، از تصویب طرح صیانت در مجلس شنیده‌اید.

اگر صاحب کسب‌‌وکار در بسترهایی مانند اینستاگرام و تلگرام باشید یا به عنوان تریدر در فضای ارزهای دیجیتال و کریپتو مشغول به فعالیت باشید، حتماً شما نیز با شنیدن تصویب طرح صیانت دست‌ودلتان لرزیده و نگران آینده کسب‌وکار و تامین درآمد خود شده‌اید و برای برخی از شما نیز سوال پیش‌آمده که تاثیر طرح صیانت در ارزهای دیجیتال چیست؟ 

در مطلب زیر کمی به این طرح جنجال‌برانگیز پرداخته و از تاثیر طرح صیانت در ارزهای دیجیتال خواهیم نوشت. در پایان نیز به بررسی راه‌هایی برای اعتراض به این طرح و روش‌هایی برای رهایی از آن خواهیم پرداخت.

طرح صیانت از حقوق کاربران چیست؟

طرح صیانت

طرح صیانت که دیروز با 18 رای موافق و 1 رای مخالف به تصویب مجلس رسید در عمل چیست؟ 

در این مطلب قصد نداریم که در مورد جزییات این طرح صحبتی کنیم و یا مواد آن را به دقت مورد تحلیل‌وبررسی قرار دهیم چرا که هدف اصلی ما بررسی تاثیر طرح صیانت در ارزهای دیجیتال است. شما می‌توانید برای مطالعه جزئیات طرح جدید صیانت ، به لینک خبرگزاری ایمنا مراجعه کنید. اما به طور کلی طرح صیانت چه می‌گوید؟ طرح صیانت که از اواسط سال جاری به صورت جدی نقل محافل آنلاین بوده، براساس مصاحبه رضا تقی‌پور از 5 سال پیش در برنامه مجلس بوده و اخیراً به‌صورت جدی به صورت عمومی مطرح شده‌است. 

نمایندگان موافق این طرح بر این عقیده‌اند که اجرایی شدن این قانون به هیچ وجه به کسب‌وکارهای اینترنتی ضرری نخواهد زد بلکه کاملاً برعکس باعث رسیدگی به تمامی تخلفات و جرایم فضای کسب‌وکار دیجیتال و سامان‌دهی فعالیت کاربران در این فضا خواهد شد. این نمایندگان بر این عقیده‌اند که تصویب این قانون به منزله فیلتر شدن هیچ شبکه اجتماعی یا محدود شدن دسترسی به اینترنت بین‌الملل نیست و تمامی پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی پرکاربرد هم‌چنان قادر به فعالیت خواهند بود.

مخالفان این طرح که اکثریت جامعه را نیز تشکیل می‌دهند، برای مخالفت خود دلایل محکمی دارند. براساس مواد و تبصره‌های این طرح، به نظر می‌رسد استفاده از شبکه‌های اجتماعی خارجی عملاً در هاله‌ای از ابهام قرار گیرد و از طرفی محدودیت استفاده از فیلترشکن، استفاده کاربران ایرانی از بسیاری از وبسایت‌ها و ابزارها محدود شود.

 

تاثیر طرح صیانت در ارزهای دیجیتال

تاثیر طرح صیانت در ارزهای دیجیتال

 

تا این‌جا با کلیات این طرح آشنا شدیم، اما سوال اصلی این است که تاثیر این طرح بر سرنوشت کاربران فعال حوزه ارزهای دیجیتال چه خواهد بود؟

یکی از سوالات مهمی که برای بسیاری از فعالان حوزه ارزهای دیجیتال ایجاد شده این است که طرح صیانت چگونه بر فعالیت ایرانیان در حوزه ارزهای دیجیتال تاثیر خواهد گذاشت؟ در حقیقت تا این طرح به مرحله اجرایی نرسد، نمی‌توان از آثار آن بر ارزهای دیجیتال با قطعیت صحبتی به میان آورد. باید دید آیا این طرح قرار است دسترسی به اینترنت بین‌الملل را کاملاً محدود کند و شاهد کاهش پهنای باند باشیم و یا شامل اعمال محدودیت بر فعالیت شبکه‌های اجتماعی پرکاربرد است؟

اگر بدترین پیشامد ممکن را در نظر بگیریم و این طرح قرار باشد بر کلیه فعالیت‌ها و خدمات مبتنی بر اینترنت تاثیر بگذارد متاسفانه باید با پدیده‌ای به نام اینترنت با شکلی که امروزه آن را می‌شناسیم و به آن عادت کرده بودیم و برای هر فعالیتی از آموزش گرفته تا ایجاد کسب‌وکار به آن متکی بودیم خداحافظی کنیم. (البته تا زمانی که راهی برای دور زدن این ممنوعیت‎ها پیدا شود!) 

همچنین بخوانید:   بیت کوین به زیر 47 هزار دلار سقوط کرد

به این علت که با اعمال محدودیت بر دسترسی به اینترنت بین‌الملل، عملاً هیچ‌گونه دسترسی به صرافی و کیف پولتان نخواهید داشت و آرزوی ترید و سرمایه‌گذاری را شاید با خود به گور نبرید، اما نیازمند یک مسافرت ناقابل به کشورهای همسایه یا ظهور یک فناوری جدید برای دور زدن محدودیت‌ها خواهید بود! 

خبر بد دیگر این است که اگر تنها استفاده از فیلترشکن محدود و ممنوع شود نیز شما عملاً راهی برای دسترسی به بسیاری از صرافی‌های خارجی برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال ندارید. 

در حالت دوم اگر طرح صیانت تنها محدود به اعمال قوانین یا محدودیت در حوزه شبکه‌های اجتماعی پرکاربرد باشد، حداقل تا زمانی که صرافی‌ها و کیف پول ها به عنوان خدمات پرکاربرد معرفی نشوند، فرصت سرمایه‌گذاری و ترید خواهید داشت. 

در هر دو صورت، انتظار می‌رود که مسئولین قبل از اعمال هرگونه محدودیتی در این حوزه، به تمامی کاربران اعلام کنند تا افراد تصمیمی در خصوص مدیریت دارایی‌های خود اتخاذ کنند.

 

روش‌های اعتراض به طرح صیانت

متاسفانه در برهه‌ای از زمان هستیم که به نظر می‌رسد اعتراضات بر روی تصویب این طرح در مجلس نتیجه‌ای نداشته باشد و مجبور باشیم منتظر بمانیم تا تاثیر طرح صیانت در ارزهای دیجیتال را در عمل ببینیم. گرچه دیشب بعد از تمام جنجال‌هایی که در پی تصویب این طرح ایجاد شد، اخباری به دست رسید که از ابطال تصویب طرح صیانت خبر می‌داد.

اجازه دهید در ادامه بحث با کمی دخل و تصرف از مطلب جامع عادل طالبی در خصوص اعتراض به طرح صیانت ، راه‌های اعتراض به این طرح را بررسی کنیم:

 

1- با مجلس تماس بگیرید! متاسفانه به نظر می‌رسد این طرح تصویب شده و این روش، راه به جایی نبرد، اما هم‌چنان شانس خود را امتحان کنید و با شماره 132 تماس بگیرید.هم‌چنین می‌توانید به شمارۀ سامانه ارتباطات مردمی مجلس2000132 پیامک بزنید. می‌توانید متن «من با تصویب طرح حمایت از کاربران در فضای مجازی به دلیل اینکه آن را مغایر با حقوق فردی و کسب و کارم می‌دانم مخالفم. این طرح را تصویب نکنید» را به این شماره ارسال کنید.

علاوه بر این می‌توانید در سایت مجلس اعتراض خود را بدون هرگونه توهین ثبت کنید. عبارت «ارتباط با مجلس» را گوگل کنید. در بخش «اعلام نظر درباره طرح‌ها و لوایح»، متن اعتراض خود را ثبت کنید. نیاز به التماس کردن و غر زدن هم نیست. کاملاً جدی و رسمی مخالفتتان را اعلام کنید.

2- با نمایندگانِ مجلس و دفتر نماینده‌ها تماس بگیرید! مثل تمامی راه‌های قبلی ممکن است این روش هم دیگر عملی نباشد و برای اعتراض به این شیوه دیر شده باشد ولی شانستان را امتحان کنید و با نمایندگان شهرتان تماس بگیرید.

همچنین بخوانید:   دارندگان XRP پیش فروش DeeStream را در نظر می گیرند. بیت کوین به بالای 50 هزار دلار می شکند

3- به رییس‌جمهور اطلاع بدهید که با این طرح مخالفید! در تمام شبکه‌های اجتماعی آقای رئیسی را تگ کنید و اعتراض خود را به گوش ایشان برسانید.

4- با اتحادیه‌ها، انجمن‌ها، نهادهای صنفی تماس بگیرید! خیلی از کسب‌وکارها جواز کسب دارند. مثلاً اتحادیۀ طباخان و فروشندگان پوشاک و… . اتحادیه‌ها وظیفه دارند در برابر قوانین اشتباه موضع بگیرند و از منافع صنفشان حمایت کنند. با دفتر اتحادیه‌ صنف خود تماس بگیرید و اعتراضتان را به گوش آن‌ها برسانید.

5- با خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری رسمی تماس بگیرید! نیاز نیست حتماً تلفنی با این خبرگزاری ها در ارتباط باشید. می‌توانید با تگ کردن آن‌ها در پست‌های انتقادی خود در شبکه‌های اجتماعی اعتراضتان را در کمال احترام نسبت به این طرح نشان دهید.

 

روش‌هایی برای دور زدن طرح صیانت:

در ادامه مطلب و پس از بررسی کلیات و تاثیر طرح صیانت در ارزهای دیجیتال و روش‌های اعتراض به آن، می‌خواهیم به راه‌هایی برای دور زدن این طرح بپردازیم. با ما همراه باشید:

1- مهاجرت

شاید خنده‌دار به نظر برسد، اما واقعاً اگر فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال برایتان مهم است یکی از بهترین راه‌ها برای شما مهاجرت خواهد بود! به این شیوه می‌توانید به راحتی و بدون محدودیت معامله کنید و با دغدغه از دست رفتن سرمایه و بلوکه شدن دارایی‌تان برای همیشه خداحافظی کنید.

2- امید بستن به هوش آریایی

شاید باز هم مسخره به نظر بیاید، ولی فراموش نکنید که دانش اگر در ثریا هم باشد، مردمانی از سرزمین پارس به آن دست پیدا خواهند کرد. گرچه با محدودیت اینترنت خود مسئله آموزش نیز در هاله‌ای از ابهام قرار می‌گیرد و ممکن است دیگر نتوانیم اطلاعاتمان را به‌روز کنیم و از دنیا عقب بمانیم، اما می‌توانیم امیدی هرچند کوچک داشته باشیم که نخبگان ایرانی دست‌به‌کار شوند و راهی برای دور زدن طرح صیانت پیدا کنند.

3- اینترنت ماهواره‌ای استارلینک 

مدتی‌ست که ایلان ماسک نوید فصلی تازه از اینترنت را به کاربران داده که اگر هرچه زودتر عملیاتی شود، ممکن است بتواند در مقابل طرح صیانت از ما صیانت کند. باید منتظر ماند و دید این تکنولوژی کی و چگونه و با چه هزینه‌ای به ایران می‌رسد.

 

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم از زوایای گوناگون به موضوع داغ این روزها یعنی تصویب طرح صیانت و تاثیر طرح صیانت در ارزهای دیجیتال بپردازیم. متاسفانه از الان نمی‌توان در مورد آثار این طرح نظری قطعی داد. شاید همان‌طور که موافقان این طرح بیان می‌کنند با اجرای این طرح تنها شاهد سامان‌بخشی به فعالیت‌های حوزه کسب‌وکار دیجیتال باشیم و شاید هم پس از عملی شدن این طرح ببینیم که حق با مخالفان آن بود و دسترسی به اینترنت کاملاً محدود شده است.

در هرصورت برای دیدن تاثیر طرح صیانت در ارزهای دیجیتال تا عملیاتی شدن آن کاری از دستمان برنمی‌آید. البته که می‌توانیم به اعتراض پیوسته به این طرح ادامه دهیم و منفعل نباشیم.

باید صبر کنیم و ببینیم این طرح ابطال شده یا خواهد شد؟

این مطلب به‌روزسانی خواهد شد.

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا